Heger: Stredajší rekordný predaj dlhopisov bol aj prejavom dôvery investorov v novú vládu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger
Predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR

Rekordný štvormiliardový balík peňazí, ktorý Slovensko získalo stredajším predajom dlhopisov na medzinárodných finančných trhoch, bol podľa ministra financií Eduarda Hegera dôkazom dôvery investorov v novú vládu. Stredajšia transakcia bola podľa neho o to dôležitejšie, že štát koncom apríla musel investorom vyplatiť 3 miliardy eur za maturujúci dlhopis a dostával sa tak s financovaním svojich potrieb na hranu.

Slovensko čaká naštartovanie ekonomiky

„To, že sa podarilo predať také enormné sumy, a že bol taký veľký dopyt, znamená, že nová vláda presvedčila aj trhy o tom, že sme zodpovední hospodári a že sa oplatí do Slovenska investovať,“ vyhlásil Heger po štvrtkovom rokovaní vládneho kabinetu. Ako dodal, je podľa neho dôležité, aby Slovensko malo dostatok finančných prostriedkov jednak na financovanie opatrení, ktoré sa momentálne realizujú, ale aj na štartovanie ekonomiky, ktoré nás ešte čaká.

Štát získal štyri miliardy

Štát v stredu vstúpil na medzinárodné kapitálové trhy s novou dvojitou emisiou 5-ročných a 12-ročných bondov, pritom z každej emisie predal cenné papiere za 2 miliardy eur. Ako informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), Slovensko tak realizovalo doteraz najväčšiu emisiu štátnych dlhopisov vydanú na medzinárodných kapitálových trhoch a ide zároveň aj o najväčší predaj štátnych dlhopisov v regióne strednej a východnej Európy v histórii. Rekordný bol aj dopyt po slovenských bondoch, keď spolu dosiahol až vyše 15 miliárd eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity