Hostina sa skončila a Slovensko bude musieť šetriť, povedal Kažimír

Peter Kažimír
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Foto: SITA/Diana Černáková

V rámci ekonomického vývoja Slovensko zažíva postupnú stabilizáciu, no s rizikami a ak sa naplnia, výrazne prekvapia. Pri inflácii smerom nahor a pri ekonomickom raste nadol. Na stredajšej tlačovej konferencii to v rámci jarnej prognózy povedal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Ceny začnú postupne klesať

Tento rok podľa jeho vyjadrení začne tempo rastu cien postupne klesať, no pod 5 % sa inflácia dostane až v roku 2025. Rýchlejšiemu poklesu budú brániť ceny energií.

Vysoká inflácia aj v tomto roku ukrojí z reálnych príjmov domácností, no podľa Kažimíra v nižšej miere než vlani. V tomto roku národná banka očakáva, že reálne mzdy poklesnú o pol percenta, vlani to bolo 5 %. „Aj keď nálady v ekonomike sa menia ako počasie, náš pohľad, ako sa nám bude dariť, sa oproti zimnej prognóze, veľmi sa nemení,“ skonštatoval Kažimír.

Ako ďalej pokračoval viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, inflácia by v tomto roku mala dosiahnuť v rámci európskej metodiky 10,5 %, v predošlej prognóze ju banka videla na úrovni desiatich percent.

Slovensku sa nedarí čerpať eurofondy

V rámci ekonomického vývoja NBS zhoršila svoj výhľad na tento rok. Domnieva sa, že HDP vzrastie o 1,3 %, čo v porovnaní s predchádzajúcou prognózou značí nepatrný pokles o 0,3 percentuálneho bodu. Ťahúňom bude podľa NBS zahraničný dopyt a nie domáca spotreba.

Ako ďalej pokračoval Kažimír, Slovensku sa nedarí účinne čerpať eurofondy. Situácia je v posledných rokoch podľa neho výrazne horšia než v predošlom období, čo je zlé aj v rámci dobiehania životnej úrovne a modernizácie Slovenska.

Negatívne národná banka vníma aj deficit verejných financií a úroveň dlhu. „Hostina sa skončila, Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie a bude musieť šetriť,“ uzavrel Kažimír.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít ÓdorPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska