Hypotéka s najnižším úrokom nemusí byť vždy tá najlepšia, pre Slovákov je však jeho výška dôležitá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hypotéka
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com.

Väčšina Slovákov pri hypotéke považuje za najdôležitejší úrok. V prieskume spoločnosti FinGO.sk medzi maklérmi sa tak vyjadrilo 72 percent respondentov. Hypotéka s najnižšou úrokovou sadzbou pritom nemusí byť vždy tá najvýhodnejšia, no väčšina Slovákov si to neuvedomuje. Podľa prieskumu je pre ľudí dôležitá aj výška úveru a mesačná splátka. Len pre pätinu ľudí je najdôležitejšie celkové preplatenie úveru.

„Najnižší úrok obvykle získajú klienti, ktorí si k hypotéke dojednajú aj ďalšie služby ako je poistenie úveru, nehnuteľnosti, zriadia si aktívny účet a presmerujú platobný styk do banky, ktorá im úver poskytla. Práve využívanie a platenie za dodatočné bankové produkty môže úver v konečnom dôsledku predražiť, čo si však ľudia pri porovnávaní hypoték sami neuvedomujú,” hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Faktorov ovplyvňujúcich úrokovú sadzbu na hypotéke je veľa a top úroky z reklamy obvykle získajú podľa nej len klienti s najlepším ratingom pre danú banku.

Priemerná úroková sadzba na nových úveroch s fixáciou od 1 do 5 rokov predstavovala v marci podľa údajov Národnej banky Slovenska 0,99 percenta. Pri pohľade na existujúce úvery na nehnuteľnosti priemerný úrok dosahuje 2,68 percenta. „Takže Slováci so staršími úvermi majú veľký priestor na refinancovanie alebo úpravu úroku vo vlastnej banke,“ konštatuje Šablová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Šablová
Firmy a inštitúcie FinGO.sk