Inflácia a pandémia môžu zvýšiť ceny poistenia, trh by však mal naďalej rásť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
poistenie, poistka
Foto: ilustračné, Getty Images

Trh životného aj neživotného poistenia bude podľa odborníkov zrejme ďalej rásť. Hnacím motorom by malo byť podľa vyjadrení Union poisťovne očakávané otváranie ekonomiky po mesiacoch pandemických obmedzení.

Rastúci dopyt po tovaroch a službách by sa mal podľa nich prejaviť vo zvyšujúcom sa dopyte po poistení. No generálny riaditeľ Uniqa Martin Žáček skonštatoval, že aj v roku 2022 bude treba počítať s dopadmi pandémie.

Vysoká škodová inflácia pri automobiloch

Vysoká inflácia sa premieta do všetkých oblastí a teda aj do poisťovníctva. V prípade nehnuteľností rastie dynamicky aj ich hodnota, rovnako ako ceny stavebných prác. Preto je potrebné tomu zodpovedajúcim spôsobom navyšovať poistné čiastky,“ povedal pre agentúru SITA Žáček. V poistení automobilov majú podľa neho vysokú škodovú infláciu, rastú ceny náhradných dielov, hodinové sadzby v servisoch a súčasne aj odškodnenie v prípade škôd na zdraví.

To všetko bude, bohužiaľ, potrebné premietnuť aj do ceny poistného. Očakávam preto ešte hlbšiu segmentáciu, tak, aby sme boli aj naďalej schopní ponúknuť atraktívne poistné dobrým vodičom,“ dodal Žáček.

„Osobne očakávam, že trh životného aj neživotného poistenia bude ďalej rásť, aj keď len v jednotkách percent ročne,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Pri životnom poistení naďalej porastie podľa neho záujem o rizikové životné poistenie, klesať bude popularita investičného životného poistenia. Rásť by malo podľa neho aj poistenie schopnosti splácať úvery, čo súvisí s výrazne rastúcim zadlžovaním a hrozbou nárastu úrokových sadzieb pri hypotékach.

Rast digitalizácie v poistnom sektore

Riaditeľ pre životné poistenie vo FinGO.sk Patrik Szabó predpokladá pokračujúci rast digitalizácie v poistnom sektore. Niektoré životné poisťovne sú už podľa neho plne digitálne a všetky procesy sú v online prostredí. „Z pohľadu klienta vnímame zvýšený záujem o životné poistenie, ktorému pomohla aj aktuálna situácia pandémie COVID-19. Ľudia sa začali väčšej miere zaujímať o svoj obsah poistenia, teda “čo im to kryje” a podľa toho prehodnocovať aj svoje zmluvy na aktuálne potreby,“ povedal Szabó.

Riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefan Fajnor očakáva, že bude pokračovať rastúci záujem klientov o aktualizáciu aj novouzatvorenie zmlúv poistenia domov a bytov. Je to aj v spojitosti so stále pretrvávajúcim hypotekárnym boomom, ktorý tu máme, keďže podmienkou načerpania úveru je aj poistenie nehnuteľnosti. Taktiež aj v súvislosti s množiacimi sa živelnými udalosťami, ako napríklad tornádo v Českej republike, po ktorom zaregistrovali zvýšený záujem klientov o poistenie nehnuteľnosti a domácnosti podobne ako tomu bolo aj v decembri 2019 po tragédii v Prešove, kde v bytovom dome explodoval plyn.

Nárast poistného pri neživotnom poistení

Union sa domnieva, že rásť bude poistenie motorových vozidiel, majetku a cestovné poistenie. „Obzvlášť posledné zmienené by mohlo medziročné rásť skokovo, ak sa rozbehne cestovný ruch na predpandemickú úroveň a Slováci začnú doháňať aj odložené dovolenky z posledných dvoch rokov,“ uviedla Union poisťovňa. No poisťovňa Allianz si myslí, že bude pokračovať pokles záujmu o cestovné poistenie, ako aj o poistenie vozidiel vzhľadom na pokles predaja nových vozidiel. „V privátnom poistení majetku chceme aj naďalej klásť dôraz na aktualizáciu majetkových zmlúv, aby majetok občanov nebol podpoistený, ale aby bol dostatočne chránený pred živelnými škodami, ktoré v dôsledku klimatických zmien stúpajú čo do počtu aj do rozsahu,“ uviedla poisťovňa Allianz.

Najmä pre rast cien nehnuteľností Búlik očakáva nárast predpísaného poistného pri neživotnom poistení. „Slováci si dlhé obdobie poisťovali majetok vo väčšej miere ako zdravie a život, čo sa otočilo len pred pár rokmi. To znamená, že ochrana majetku je dlhodobo na lepšej úrovni ako ochrana zdravia aj života. Napriek tomu je miera poistnej ochrany stále veľmi nízka a v tejto oblasti je obrovský priestor na zlepšenie. Svedčí o tom napríklad fakt, že približne 60 percent rodinných domov na Slovensku je nepoistených,“ uzavrel Búlik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin ŽáčekPatrik SzaboŠtefan Fajnor
Firmy a inštitúcie FinGO.skPoisťovňa UniqaUnion poisťovňa