Inflácia má podľa analytikov svoj vrchol za sebou, spomaliť ju môžu aj obedy zadarmo

Inflácia v Nemecku
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Inflácia svoj vrchol už podľa analytikov dosiahla a zvoľňovanie dynamiky rastu cien bude pokračovať. V apríli inflácia poklesla na 13,8 %.

Rast cien podľa Štatistického úradu SR spomalil svoju dynamiku, v predošlých mesiacoch dosiahol maximum 15,4 %, a to v novembri a decembri 2022 a vo februári 2023.

„Hoci je súčasný pokles spôsobený predovšetkým rastom bázy z minulého roka, na medzimesačnej báze pozorujeme taktiež citeľné spomaľovanie rastu cien. Pozitívom je najmä zásadné pribrzdenie v kategórii potravín,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Úlohu budú hrať platy

Vzhľadom na vývoj na trhoch sa dá podľa neho predpokladať, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Priemerná inflácia v tomto roku by tak mohla skončiť podľa Slovenskej sporiteľne na úrovni 12 %.

„Do nasledujúcich mesiacov sa z nášho pohľadu čoraz dôležitejším faktorom stanú mzdové náklady, keďže zamestnanci v prostredí zvýšenej inflácie prirodzene žiadajú výraznejší nárast miezd, ktorý bude aspoň čiastočne kompenzovať vyššie ceny,“ dodal Horňák.

Ústup bude pozvoľný

V máji by rýchlosť spomaľovania inflácie mal podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka podporiť aj efekt znovu zavedených obedov zadarmo pre žiakov. Tento efekt by mohol z medziročnej inflácie podľa prepočtov UniCreditu ubrať až 0,4 percentuálneho bodu.

Ústup inflácie z rekordných úrovní tak bude podľa Koršňáka len pozvoľný, medziročná inflácia by sa mohla udržať v dvojciferných úrovniach počas väčšiny roka.

Inflácia znehodnocuje úspory

Vysoká úroveň inflácie podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej nielenže oslabuje reálny rast platov, ale znehodnocuje aj úspory obyvateľov na účtoch v bankách.

„Inflácia valcovala vlani úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe. Ani v roku 2023 tomu nebude inak,“ uviedla Sadovská.

Jednou z možností, ako sa z dlhodobého hľadiska dá podľa nej popasovať s infláciou, je investovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva SadovskáĽubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠtatistický úrad SRUniCredit BankWood & Company