Inflácia na Slovensku poklesla, naposledy bola takáto úroveň v júli minulého roka

Inflácia, percentá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Medziročne inflácia v apríli klesla na 13,8 %. Ako informoval Štatistický úrad SR, naposledy bola takáto úroveň v júli minulého roka. Rast cien spomalil svoju dynamiku, v predošlých mesiacoch dosiahol maximum 15,4 %, a to v novembri a decembri 2022 a vo februári 2023. Stále však podľa úradu ide o vysoké hodnoty, aké tu neboli viac ako dve predošlé dekády.

Zdražovanie potravín

Ceny potravín, ktoré tvoria druhú najvýznamnejšiu položku vo výdavkoch slovenských domácností, rástli nepretržite viac ako dva roky. Aktuálne mierne utlmili tempo rastu na 26,1 %.

Z deviatich sledovaných skupín potravín až osem malo naďalej rast nad úrovňou 20 %, výnimkou bolo ovocie, ktoré medziročne zdraželo o 13,3 %.

Najvýznamnejšie bolo medziročné zvýšenie cien chleba a obilnín o 25,9 %, ďalej mäsa takmer o 25 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o 32,9 %.

Nájomné a rast cien plynu

Na druhom mieste z hľadiska vplyvu na infláciu je naďalej rast cien v odbore bývanie a energie, ten aktuálne klesol na 12,3 %. Bývanie s energiami je najväčšou výdavkovou skupinou domácností na Slovensku.

Z hľadiska vplyvu v tomto odbore medziročne najvýznamnejšie vzrástli ceny imputovaného nájomného o 10,8 %, s rastom cien plynu z januára tohto roka o 11,9 % a aktuálnym poklesom cien tepla na hodnotu 19,8 %.

V odbore doprava ceny medziročne klesli o 0,2 %, pričom naposledy bol pokles cien v tejto oblasti v januári 2021. Pozitívom bol podľa úradu hlavne fakt, že ceny pohonných látok boli v apríli medziročne nižšie o 9,1 %.

Významný podiel na raste cien malo tiež 20-percentné zdraženie v reštauráciách s ubytovaním, ktoré bolo ťahané najmä zvýšením cien závodného stravovania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR