Investori a podnikatelia sú z krachu Silicon Valley Bank šokovaní, čakajú na kroky kompetentných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Wall Street, obchodovanie, investovanie, burza
Foto: ilustračné, SITA/AP Photo/Mary Altaffer

Investori rizikového kapitálu a manažéri v technologickom sektore sa snažia vysporiadať s následkami náhleho krachu americkej Silicon Valley Bank (SVB). Mnohí sa pre televíziu CNBC pod podmienkou anonymity, aby neohrozili svoje firmy, vyjadrili, že sú zo situácie šokovaní.

Kontrolu nad aktívami SVB v piatok prevzali kalifornské a federálne regulačné orgány. Stalo sa tak po tom, čo vkladatelia tento týždeň začali vyberať peniaze pre obavy o jej zdravie. Je to najväčší krach banky v USA od roku 2008.

Spomienky na Lehman Brothers

Všeobecný názor podľa CNBC je, že banka nedostatočne komunikovala s klientmi, keď v stredu oznámila, že získa 500 miliónov dolárov od General Atlantic, spoločnosti zameranej na rizikový kapitál, a zároveň predá majetok za 21 miliárd dolárov so stratou 1,8 miliardy dolárov.

Jeden investor uviedol, že oznámenie SVB, že zbiera peniaze a zároveň je všetko „v poriadku“, vyvolalo v ľuďoch spomienky na bankrot finančnej inštitúcie Lehman Brothers v roku 2008, keďže si pamätajú, že v tom čase konali podobne. Silicon Valley Bank sa usilovala potlačiť obavy o tom, že nie je finančne zdravá, ešte vo štvrtok večer, pripomína CNBC.

Zadržanie majetku regulátormi

Viacerí investori rizikového kapitálu v reakcii na počínanie banky rýchlo povedali svojim portfóliovým spoločnostiam, aby presunuli peniaze z SVB do iných bánk, vrátane Merrill Lynch, First Republic a JP Morgan, aby mohli budúci týždeň včas zaplatiť svojim zamestnancom.

Keď sa panika rozšírila a zasiahla Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC), firmy so zablokovanými finančnými prostriedkami začali hlásiť problémy s výberom peňazí a vyplácaním miezd. Jeden startupový zakladateľ pre CNBC povedal, že každý sa snaží z tejto situácie dostať. Podľa jeho slov hovoril s viac ako 30 ďalšími zakladateľmi a ovplyvnené sú veľké aj malé spoločnosti.

Agentúra AP v piatok informovala, že v rámci zadržania majetku bankoví regulátori v Kalifornii a americká FDIC presunuli aktíva banky do novovytvorenej inštitúcie Deposit Insurance Bank of Santa Clara. Nová banka začne v pondelok vyplácať poistené vklady. FDIC a kalifornské orgány potom plánujú predať zvyšok aktív, aby skompletizovali ostatných vkladateľov.

Kolaps vytvorený zbytočnou panikou

Mnohí investori i podnikatelia uviedli, že kolaps Silicon Valley Bank je ako sebanaplňujúce sa proroctvo vytvorené zbytočnou panikou. Niektorí to označili ako paniku z Twitteru, keďže technologická komunita na sociálnych sieťach šírila informácie, a často v panike.

Jeden prominentný technologický generálny riaditeľ pre CNBC povedal, že mnohí zakladatelia startupov používajú Twitter a komunikačnú službu WhatsApp, aby si navzájom posielali rýchle aktualizácie.

Podľa ďalšieho investora vznikla situácia podobná tomu, ako keď niekto „zakričí horí v preplnenom divadle, kde nie je požiar, a potom všetci utekajú ku dverám, zhodia olejovú lampu, vznikne požiar a zhorí celá budova“. „A potom tá istá osoba stojí vonku a povie: ‘Vidíte, hovoril som to’,“ dodal investor.

Obchodníci teraz podľa svojich slov čakajú na to, kedy zakročí ministerstvo financií. „Snáď (kalifornský guvernér) Gavin Newsom teraz volá s (prezidentom Joeom) Bidenom a hovorí: ‚Toto je systémové v našej oblasti, ale môžete vidieť dominový efekt na ostatné banky a ich akcie a ich dlhopisy.‘ Ak je to systémové, myslím, že ministerstvo financií zasiahne ako v rokoch 2007 a 2008 a bude chrániť účty peňažného trhu a navyše bude chrániť vkladateľa,“ skošntatoval jeden investor rizikového kapitálu.

Ak nezakročia, ľudia budú predpokladať, že peniaze sú stratené. To bude mať obrovské dôsledky na podnikateľské prostredie,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Gavin NewsomJoe Biden
Firmy a inštitúcie Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC)JP MorganLehman BrothersSilicon Valley Bank