Kedy použiť kreditnú a kedy debetnú kartu? Právnička radí, na čo si dať pozor pri platení v zahraničí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Platobná karta, bezkontaktná platba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Mnohí z nás sa chystajú dovolenkovať v zahraničí. „Pred cestou do zahraničia si nezabudnite skontrolovať platnosť vašej platobnej karty a preveriť nastavenie limitov na platobnej karte. Taktiež odporúčam overiť si, koľko sa platí za výber hotovosti z bankomatu v krajine, do ktorej plánujete cestovať,“ radí Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Debetná a kreditná karta

Ako dodáva, vziať by sme si mali aspoň dva typy platobných kariet, debetnú a kreditnú, najlepšie od rôznych spoločností.

Viete však, kedy použiť kreditnú platobnú kartu a kedy debetnú?

„Kreditnú platobnú kartu je vhodné využívať na bezhotovostné transakcie, t.j. platby cez platobný terminál alebo v online prostredí. Zároveň vám môže slúžiť aj ako garancia napríklad pri prenájme ubytovania či vozidla. Ak si ustrážite úverové obdobie, peňažné prostriedky využívate bezúročne,“ vymenúva odborníčka.

Výber v hotovosti

Zároveň neodporúča vyberať peňažné prostriedky kreditnou platobnou kartou z bankomatu, nakoľko by vás to mohlo vyjsť draho. Debetnú platobnú kartu môžete využívať nielen pri bezhotovostných transakciách, ale aj pri výberoch hotovosti z bankomatu.

Pri platení v zahraničí je vhodné v čo najvyššej miere využívať platobnú kartu. „Ide o bezpečný platobný prostriedok. Navyše k platobným kartám sú často poskytované rôzne doplnkové služby ako napríklad poistenie zodpovednosti za škody pre prípad odcudzenia, straty, zneužitia alebo krádeže platobnej karty, či výhody v podobe percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok,“ dodáva právnička.

Akú možnosť zvoliť pri platbe alebo výbere hotovosti v zahraničí?

„Pri výbere hotovosti v cudzej mene z bankomatu je najdôležitejšie voliť výber bez konverzie. Rovnako to platí aj pri platbe kartou cez terminál – zvoliť platbu bez konverzie. Ak by ste si totižto zvolili opačnú možnosť, t.j. platbu či výber s konverziou, v takom prípade kurz určuje poskytovateľ platobného terminálu či prevádzkovateľ bankomatu, ktorý je zväčša nevýhodnejší. Takáto transakcia môže byť tiež spojená s poplatkom,“ zdôrazňuje Sylvia Ďatelinková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sylvia Ďatelinková
Firmy a inštitúcie SBA Slovenská banková asociácia