Koncentrácia konsolidácie až do druhej polovice volebného obdobia predstavuje riziko, upozorňuje rozpočtová rada

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Deficit verejnej správy v tomto roku dosiahne podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) 5,7 % HDP, čo predstavuje nárast o 0,8 percentného bodu v porovnaní s minulým rokom. Pri súčasnom nastavení verejných financií by sa podľa rady očakávané deficity neznížili ani v nasledujúcom období.

Prinajmenšom do roku 2028 tak možno očakávať, že negatívne saldo verejných financií neklesne pod 5,6 % HDP, pokiaľ vláda a parlament neprijmú žiadne ďalšie opatrenia.

Pri takýchto výsledkoch hospodárenia by dynamicky vzrástol hrubý dlh verejnej správy do roku 2028 až na úroveň 70,5 % HDP, v porovnaní s 56 % HDP dosiahnutými na konci minulého roka.

Chýbajú vyšpecifikované opatrenia

Vláda počíta s deficitom 6 % HDP a následne každoročnú konsolidáciu na úrovni 1 % HDP až na úroveň 3 % HDP v roku 2027. Táto trajektória sa opiera už o nové pravidlo limitu verejných výdavkov.

Voči vládou deklarovaným cieľom však podľa RRZ chýbajú vyšpecifikované opatrenia, v rokoch 2025 až 2027 v hodnote od 1,6 mld. eur až do 4 mld. eur, teda 1,2 % HDP až 2,6 % HDP.

Nové pravidlo limitu verejných výdavkov

RRZ upozorňuje, že nové pravidlo limitu verejných výdavkov už nevyžaduje na rok 2024 žiadnu konsolidáciu, dosiahnutie vládneho cieľa je tak možné aj pri aktuálnom zhoršení dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

K dosiahnutiu cieľa v roku 2025 z väčšej časti pomôže samotná exspirácia energopomoci. Reálna konsolidácia sa tak koncentruje najmä do rokov 2026 a 2027, čo predstavuje riziko pre jej realizáciu aj z hľadiska politického cyklu.

Premietnutie spomalenia rastu výdavkov

Nové pravidlá tiež nezaručujú plnohodnotné premietnutie spomalenia rastu výdavkov do trvalého ozdravovania verejných financií.

Nedostatočne totiž podľa rady rozlišujú medzi trvalými a dočasnými opatreniami. Ide napríklad o zníženie príspevkov do 2. piliera, zrušenie dotácií na energopomoc alebo dočasné zvýšenie daní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Rada pre rozpočtovú zodpovednosť