Maximálny limit pre platby v hotovosti sa zjednotí, už to nebudú dve sumy 15-tisíc a 5 000 eur

Bankovky, peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Pravidlá pre platby v hotovosti sa od júla zjednotia. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž vo štvrtok podpísala novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti. V súčasnosti je ešte zákaz platieb v hotovosti dvojaký.

Zatiaľ čo pre fyzické osoby – nepodnikateľov platí hranica 15-tisíc eur, nad ktorú sú platby v hotovosti zakázané, pre ostatné subjekty, teda pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov, platí prísnejšia hranica, a síce 5-tisíc eur.

Boj proti daňovým podvodom

Poslanci za stranu SaS presadili, aby sa zaviedla jednotná suma 15-tisíc eur pre všetky osoby.

V procese schvaľovania vládneho návrhu zákona o obmedzení platieb v hotovosti v roku 2012 vtedajšia vláda odôvodňovala potrebu jeho schválenia bojom proti daňovým únikom a kreatívnemu účtovníctvu.

Od januára 2013 zákon už podľa predkladateľov neprešiel zmenami a pôvodný zamýšľaný cieľ, teda eliminovanie daňových podvodov, sa podľa nich nenaplnil.

Zatiaľ čo podnikatelia s nepoctivými úmyslami zákon podľa predkladateľov odignorovali a v kreatívnom účtovníctve pokračovali, poctivým podnikateľom zákon priniesol komplikáciu.

Ministerstvo financií nesúhlasí

S týmto ministerstvo financií nesúhlasí. Ešte koncom apríla uviedlo, že zistiteľnosť objemu príjmov, resp. odplatnosti zdaniteľných obchodov realizovaných daňovými subjektmi patrí k základným pilierom úloh finančnej správy pri ochrane záujmov štátu.

Tok hotovostných prostriedkov, ktorý nie je zaznamenaný ani v systéme e-kasa, podľa ministerstva financií nepodlieha zaznamenávaniu preukázateľným a hodnoverným spôsobom nezávislým subjektom, a preto nie sú k dispozícii nijaké podklady umožňujúce zistenie reálnych zdaniteľných príjmov a identifikáciu zdaniteľných obchodov pre účely dane z pridanej hodnoty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSaS Sloboda a Solidarita