Medzinárodný menový fond predpovedá slovenskej ekonomike silné zotavenie, dôležité však budú reformy

Peniaze, euro
Foto: ilustračné, Getty images

Pandémia ochorenia COVID-19 zastihla slovenské hospodárstvo v silnej pozícii. Okrem toho efektívna politika podpory obmedzila vplyv koronavírusu na ekonomiku krajiny a pomohla zmierniť negatívny vplyv na domácnosti, firmy a banky. Uviedla to vo vyhlásení misia Medzinárodného menového fondu (MMF) na Slovensku.

„Zmenšenie ekonomiky o 4,8 percenta v roku 2020 bolo miernejšie ako priemer eurozóny, čo bolo odzrkadlením rozsiahlej a včasnej politickej odpovede a odolného zahraničného dopytu. Celá škála opatrení, ktoré vláda uplatnila, pomohla zachrániť tisíce pracovných miest a firiem,“ uviedla misia MMF v predbežnej správe.

Obnoviť treba fiškálne rezervy

MMF predpokladá, že v tomto roku v slovenskej ekonomike nastane silné zotavenie. Reálny rast hrubého domáceho produktu krajiny by mohol v tomto roku dosiahnuť úroveň 4,7 percenta a v roku 2022 by sa mohol ešte viac zrýchliť. Tempo zotavovania však bude závisieť od pretekov medzi šírením vírusu a vakcináciou, konštatuje správa misie.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V čase, keď silný rast slovenskej ekonomiky bude istý, bude podľa MMF potrebné obnovovať fiškálne rezervy, aby sa vytvoril priestor pre manévrovanie hospodárskej politiky a uľahčovali sa výdavky súvisiace so starnutím populácie.

„Hoci načasovanie konsolidácie by malo závisieť od ekonomickej situácie, dôležité bude začať plánovací proces teraz, aby sa vytvorilo dôveryhodné strednodobé fiškálne smerovanie načrtnutím konkrétnych opatrení,“ uvádza sa v správe misie MMF.

Eurofondy musíme využiť efektívne

Na udržanie silného a inkluzívneho ekonomického rastu v SR po pandémii budú podľa MMF nevyhnutné štrukturálne reformy, ktoré posilnia ľudský a fyzický kapitál a zvýšia produktivitu.

„Včasné a efektívne využitie fondov EÚ a implementácia reforiem načrtnutých v Pláne obnovy a odolnosti môže zohrávať kľúčovú rolu v podpore zotavovania, zväčšenia potenciálu ekonomiky a zrýchlenia zelenej a digitálnej transformácie,“ dodala misia MMF.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond