Ministerstvo financií plánuje zefektívniť vymáhanie daňových nedoplatkov, pôjde aj o elektronizáciu dražieb

Exekútor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Procesy vymáhania daňových nedoplatkov by sa mali zefektívniť. Rezort financií chce novelizovať ustanovenia daňového poriadku, ktoré upravujú vymáhanie nedoplatkov. Pôjde najmä o elektronizáciu dražieb, zefektívnenie iných spôsobov výkonu daňovej exekúcie, či odstránenie zastaraných ustanovení s cieľom prispieť k zvýšeniu objemu vymožených a uhradených nedoplatkov.

Prístup k majetkovým registrom

Uvádza sa to v Národnom programe reforiem SR na rok 2023, ktorý ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania.

Ministerstvo financií chce tiež zabezpečiť technickú podporu pre daňových exekútorov, ktorá má priniesť rýchly prístup k jednotlivým majetkovým registrom. Ďalším z pripravovaných opatrení je personálne posilnenie počtu daňových exekútorov realizujúcich vymáhanie založené na individuálnom prístupe k dlžníkom na základe behaviorálnej analýzy.

Proces vymáhania nedoplatkov

Proces vymáhania daňových nedoplatkov sa má zlepšiť aj zefektívnením medzinárodnej pomoci pri vymáhaní nedoplatkov, a to dobudovaním samostatného organizačného útvaru na úrovni finančnej správy.

Rezort financií sa chce zamerať aj na zníženie daňovej medzery na dani z pridanej hodnoty (DPH) a zlepšenie efektívnosti jej výberu. „Prostredníctvom legislatívneho definovania daňového podvodu v spojení softwarningových upozornení v štýle trikrát a dosť sa umožní ľahšie vyhodnotenie účasti na podvode, čo má tendenciu podporiť psychologický efekt plnenia si daňových povinností,“ uvádza sa v programe reforiem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR