Mladí ľudia si opäť môžu uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, musia však spĺňať podmienky

bývanie, byt
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mladí ľudia s úverom na bývanie si môžu uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky. Musia však spĺňať niekoľko podmienok a potrebujú potvrdenie o zaplatených úrokoch z banky, ktorá im úver poskytla. Niektoré banky toto potvrdenie vydávajú automaticky a počas januára ho zašlú do internetbankingu alebo poštou domov, v iných bankách musia klienti o potvrdenie požiadať sami.

Uplatnenie daňového bonusu

Ako ďalej informuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, úľava sa týka úverov poskytnutých po 31. decembri 2017 a klientov, ktorí ku dňu podania žiadosti o hypotéku mali od 18 do 35 rokov. Ak sú v úvere dvaja, napríklad partneri, manželia či iné osoby figurujúce ako dlžník a spoludlžník, vekovú hranicu musia spĺňať obaja.

Ďalšou podmienkou na uplatnenie daňového bonusu je, že banka klientom poskytla hypotéku s účelom nadobudnutie, rekonštrukcia alebo údržba či výstavba nehnuteľnosti. To znamená, že bonus sa nevzťahuje na refinančné alebo bezúčelové hypotéky.

Maximálny príjmový strop

Splnenie podmienky príjmu na uplatnenie daňového bonusu sa viaže na predchádzajúci rok pred podpisom zmluvy o úvere. V tom roku nesmel príjem záujemcov o úver presiahnuť maximálny príjmový strop, ktorým je 1,3-násobok priemernej hrubej mzdy na Slovensku. Tak ako sa každoročne mení priemerná výška príjmu podľa Štatistického úradu SR, zároveň sa mení aj tento maximálny limit.

Pre klientov, ktorí podpísali hypotéku v roku 2022 a chcú si uplatniť daňový bonus na úroky z hypotéky platí, že ich priemerný hrubý príjem v roku 2021 nesmel presiahnuť sumu 1 574,3 eura pri jednom žiadateľovi, resp. 3 148,6 eura pri dvoch žiadateľoch v úvere.

Suma daňového bonusu je ohraničená

Podmienka maximálneho príjmu musí byť splnená len raz v období posudzovania hypotéky. V ďalších rokoch splácania hypotéky môže byť príjem klientov aj vyšší, ale nárok na uplatnenie daňového bonusu už nestratia,” opisuje Šablová.

Na daňovú úľavu klienti majú nárok počas piatich nasledujúcich rokov po čerpaní hypotéky.

Daňový bonus sa vypočíta ako 50 % zo zaplatených úrokov v roku 2022, maximálne z výšky úveru 50-tisíc eur. Hypotéka, ktorú banka klientovi poskytla, mohla byť samozrejme aj vyššia, ale bonus sa vypočíta len zo zaplatených úrokov zo sumy 50-tisíc eur,” hovorí Šablová.

Ak klient začal splácať úver počas roku 2022, má nárok na pomernú časť daňového bonusu. Suma daňového bonusu je ohraničená maximálnou výškou 400 eur a o vypočítaný bonus sa potom zníži daň daňovníka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Šablová
Firmy a inštitúcie FinGOŠtatistický úrad SR