Na poslednom zasadaní pred plánovaným brexitom Bank of England úroky nezmenila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Britská libra
Ilustračné foto. pixabay.com

Britská centrálna banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 0,75 percenta. Štvrtkové rozhodovanie o úrokoch bolo posledné plánované pred chystaným odchodom Veľkej Británie z Európskej únie.

Vo vyhlásení po zasadaní Bank of England (BoE) uviedla, že všetci deviati členovia výboru pre menovú politiku hlasovali za potvrdenie úrokov. Banka zároveň upozornila, že dlhá neistota v otázke brexitu bude ďalej negatívne vplývať na ekonomický rast.

Príjmy domácností rastú

„Pokračuje negatívny vplyv neistoty súvisiacej s brexitom na investície, hoci rast spotreby zostáva odolný a podporuje ho trvalé zvyšovanie reálnych príjmov domácností,“ uviedol výbor pre menovú politiku BoE.

Hoci predstavitelia britskej centrálnej banky uviedli, že úrokové sadzby môžu v prípade brexitu bez dohody smerovať nahor aj nadol, predpokladá sa, že väčšina z nich je naklonená redukcii nákladov na požičiavanie, keďže inflácia v krajine klesla na úroveň 1,7 percenta.

Najbližšie rozhodovanie Bank of England o úrokoch je naplánované na 7. novembra, čiže týždeň po chystanom odchode Británie z EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BoE Britská centrálna banka