Na Slovensku bol rast investícií bánk do nehnuteľností najrýchlejší, financovali najmä rezidenčnú výstavbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bývanie dom kalkulačka
Foto: Ilustračné, Getty Images

Medziročne zaznamenali investície bánk do nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európy pokles o 22 %. Na Slovensku však objem týchto investícií stúpol a rast bol najrýchlejší v regióne.

Zatiaľ čo minulý rok boli v regióne najobľúbenejším segmentom na financovanie priemyselné a logistické parky, aktuálne je to rezidenčná výstavba, ktorá je na čele už druhý rok.

Celkové percento problémových úverov na nehnuteľnosti je relatívne nízke, i keď oproti minulému roku stúplo, a na Slovensku sa pohybuje do 5 %. Tieto zistenia vyplynuli z najnovšieho vydania KPMG štúdie Property Lending Barometer 2021.

Banky zrejme budú opatrnejšie

Podobne ako v predchádzajúcich rokoch väčšina bánk uviedla, že to, aký majú firmy silný obchodný model a ako zvládnu súčasnú krízu, bude najviac rozhodovať o tom, či získajú v budúcnosti financovanie, alebo nie.

„Napriek pokračujúcej pandémii a z nej plynúcej neistoty zostáva financovanie nehnuteľností dôležitou súčasťou podnikania bánk na Slovensku. Môžeme však očakávať, že budú opatrnejšie s dôrazom na výber developerov a celkovú kvalitu schvaľovaných projektov,“ vysvetľuje šéf pre sektor finančných služieb v KPMG na Slovensku Michal Maxim.

Priemerná výška úverov na Slovensku sa pohybuje od 7 do 18 mil. eur, pričom slovenské banky by preferovali rozsah od 17 do 32 mil. eur. Tieto hodnoty sú oproti minulému roku o čosi vyššie. Viac ako 60 % slovenských bánk považuje mieru opravných položiek na úvery v sektore nehnuteľností za primeranú, zvyšných takmer 40 % ju považuje za privysokú.

Rezidenčná výstavba je teraz populárnejšia

Zameranie sa u bánk presúva z kedysi populárnych kancelárskych priestorov na rezidenčný development. Developeri to vnímajú ako dočasný stav.

„Po tom, ako odznie krátkodobá nervozita súvisiaca s pandémiou a rýchlym nástupom hybridnej práce, očakávame oživenie v kancelárskom segmente. Najmä pri nových kancelárskych priestoroch rezonujú environmentálne aspekty nehnuteľností a nájomcovia vyžadujú čoraz viac doplnkových služieb,“ uviedol šéf korporátneho financovania zo spoločnosti HB Reavis Peter Andrašina.

Kritériá bánk sa už dlhšie nezmenili

Ako ďalej uviedol Roman Kubányi zo Slovenskej sporiteľne, kritériá pri posudzovaní žiadostí o financovanie nehnuteľností sa zo strany bánk už dlhší čas výrazne nezmenili.

„Developeri si však sami uvedomujú, že projekty sa posudzujú nielen z pohľadu ekonomickej udržateľnosti, ale čoraz viac sa do popredia dostáva aj udržateľnosť environmentálna,“ hovorí Kubányi.

Slovenské banky sú podľa výsledkov Property Lending Barometer 2021 otvorené financovať do určitej miery aj nové projekty, i keď celkovo uprednostňujú projekty, ktoré už generujú príjem. V nasledujúcom roku tretina bánk na Slovensku nepredpokladá zmenu vo veľkosti portfólia nehnuteľností. Zvyšok očakáva mierny pokles alebo zvýšenie v rovnakom pomere.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie HB ReavisKPMG SlovenskoSlovenská sporiteľňa