Na Slovensku rástli platy najmä IT špecialistom a zdravotníkom, pandémia však zasiahla hlavne gastro

Plat, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

Mzdy IT špecialistov a zdravotníckych zamestnancov zaznamenali v prvom štvrťroku 2021 na Slovensku najväčší nárast. Vyplýva to z údajov z Informačného systému o cene práce, ktorý monitoruje aktuálne zárobky a informovala o nich spoločnosť Trexima Bratislava.

Celkovo boli najvyššie mzdy v zamestnaniach, ktoré vyžadujú vysokú kvalifikáciu, odbornú zdatnosť, riadiace schopnosti a zodpovednosť. Najviac mali na výplatnej páske riadiaci pracovníci. Ich priemerná mesačná hrubá mzda bola na úrovni 2 626 eur. Za nimi nasledovali špecialisti, ktorí v prvom štvrťroku zarábali v priemere 1 687 eur mesačne.

Rast miezd sa spomalil

Rast miezd sa oproti predchádzajúcim rokom spomalil. V hlavných triedach zamestnaní boli zaznamenané medziročné nárasty v rozmedzí 0,5 až 6,3 %. V prvom štvrťroku minulého roka pritom vzrástli mzdy medziročne o 4 až 11 %. Najväčší medziročný nárast priemerných mesačných miezd bol zaznamenaný na pozíciách, ktoré boli dlhodobo platené najhoršie.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci v prvom štvrťroku tohto roka zarábali v priemere 804 eur mesačne, ich mzda oproti minulému roku narástla o 6,2 %. Priemerná mesačná mzda pracovníkov v službách a obchode v prvom štvrťroku tohto roka bola na úrovni 963 eur.

Na opačnom konci sú upratovačky

Odvetvie IT sa vyznačuje najvyššou priemernou hrubou mesačnou mzdou spomedzi všetkých odvetví, a to na úrovni 2 206 eur. Riadiaci pracovníci v oblasti informačných a komunikačných technológií zarábali mesačne v prvom štvrťroku tohto roka v priemere 4 067 eur a medziročne si prilepšili o takmer 8 %.

Odvetvoví špecialisti v oblasti predaja a vývojári softvéru zarobili v priemere viac ako 2 700 eur. Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú upratovačky, pomocníci v kuchyni či opatrovatelia pre domácu starostlivosť pre staršie osoby a osoby so zdravotným postihnutím, ktorí zarobili v priemere menej ako 700 eur mesačne.

Pandémia postihla umenie a gastro

Dynamika nárastu priemernej hrubej mesačnej mzdy v SR v prvých troch mesiacoch kalendárneho roka spomalila z minuloročných 7,2 % na 4,9 % v tomto roku. Pandémia postihla hlavne svet umenia a gastrosektor.

Trexima Bratislava je špecializovaná výskumno-štatistická a poradensko-konzultačná spoločnosť. Už od roku 1992 vyvíja a uplatňuje v SR ako aj v jej jednotlivých regiónoch nové, efektívne metódy v oblasti štatistických zisťovaní miezd, zamestnanosti, riadenia ľudských zdrojov a komplexnej produktivity.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie trexima