NBS prehodnotila výšku kapitálového vankúša jednej z pätice bánk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze
Ilustračné foto pixabay.com

Národná banka Slovenska (NBS) v rámci pravidelného preschvaľovania prehodnotila výšku kapitálového vankúša jednej z pätice bánk. Za lokálne systémovo významné banky (O-SII, other systemically important institutions) pred niekoľkými rokmi určila VÚB banku, Slovenskú sporiteľňu, Tatra banku, ČSOB a Poštovú banku. Poštovej banke znížila od budúceho roka výšku kapitálového vankúša v rámci O-SII z jedného percenta na 0,25 %, pre ostatné sa nič nemení.

Riadenie rizika

Ako povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková, spoločnosť dlhodobo aktívne a zodpovedne riadi riziká, ktorým je vystavená. Navyše v časoch nadchádzajúcej recesie pristúpil akcionár k posilneniu kapitálovej pozície banky pripísaním zisku minulého roka do vlastného imania.

„K rozhodnutiu NBS o prehodnotení kapitálového vankúša O-SII na rok 2021 pre Poštovú banku prispel v prvom rade náš zodpovedný a transparentný prístup k riadeniu rizika banky,“ uviedla Žáčková. Taktiež to bola podľa nej optimalizácia obchodného modelu banky, s ktorou banka začala pred piatimi rokmi.

Kapitálu je dostatok

Pre ČSOB, Slovenskú sporiteľňu a VÚB banku určila centrálna banka kapitálový vankúš v rámci O-SII vo výške 1 % a túto výšku aj potvrdila. Pre Tatra banku potvrdila 0,5 %. Slovenskej sporiteľni, Tatra banke a VÚB banke zároveň potvrdila centrálna banka vankúš na krytie systémového rizika vo výške 1 %.

„Slovenská sporiteľňa má kapitálu dostatok, momentálne nevidíme žiadne zásadné riziko,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Podľa vyjadrení hovorkyne ČSOB Anny Jamborovej bude spoločnosť aj naďalej plniť všetky regulatórne požiadavky, ktoré majú za úlohu zabezpečiť solventnosť bánk a v konečnom dôsledku podporiť stabilitu finančného sektora na Slovensku.

Cieľom NBS pri aktivácii O-SII vankúša a vankúša na krytie systémového rizika bolo zvýšiť odolnosť uvedených bánk aj v prípade negatívneho vývoja reálnej ekonomiky. To by malo za následok zachovanie funkčnosti bankového systému aj v prípade výraznejšieho objemu nečakaných strát v budúcnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaNBS Národná banka SlovenskaPoštová bankaSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB Všeobecná úverová banka