Nemecko má finančné problémy, dopady pandémie pociťuje tretina rodín s nízkymi príjmami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, peniaze, prasiatko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Negatívny vplyv na financie počas pandémie koronavírusu v Nemecku pociťujú najmä rodiny s nízkymi príjmami. Z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo na vzorke 2 216 rodičov z nízkopríjmových rodín vyplýva, že pre tretinu z nich je teraz pravdepodobnejšie ako pred pandémiou, že koncom mesiaca im budú chýbať peniaze.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Osobitne postihnuté sú rodiny pod hranicou chudoby, tie, v ktorých pracuje iba jeden rodič a tie, v ktorých rodičia nemôžu pracovať z domu,“ uviedol výskumník Benjamin Arold v správe, ktorú inštitút Ifo zverejnil v piatok.

Finančné ťažkosti majú podľa prieskumu konkrétne následky pre 41 percent respondentov. „V dvanástich mesiacoch pred prieskumom napríklad dostali upomienku pre meškajúce platby alebo museli ísť na svojom účte do mínusu. A sedem percent rodičov dokonca muselo pre nedostatok peňazí šetriť na strave,“ povedal Arold.

Zhruba polovica oslovených rodičov, a to 47 percent, počas koronakrízy zmenila svoje spotrebiteľské správanie a míňala menej ako predtým. Prieskum bol zameraný na rodiny s deťmi s rodinným čistým mesačným príjmom pod tritisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin Arold
Firmy a inštitúcie Ifo