Neprijali vám dieťa do spádovej škôlky? Nárok na rodičovský príspevok budete mať naďalej

Rodina, peniaze, dieťa
Foto: Ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Rodičia detí vo veku od troch do šiestich rokov majú nárok na predĺžené poskytovanie rodičovského príspevku.

Platí to v prípadoch, ak ich dieťa neprijali do spádovej materskej školy z kapacitných dôvodov. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Opatrenie je súčasťou schválenej novely zákona o rodičovskom príspevku. Rodič požiada o rodičovský príspevok na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta bydliska.

Minimálna výška je 301 eur

Príspevok sa poskytuje len počas školského roka. Rodič má nárok na rodičovský príspevok v rovnakej výške, v akej ho poberal do troch rokov veku dieťaťa.

Jeho minimálna výška aktuálne predstavuje 301 eur, ak rodič nepoberal materskú dávku. V prípade, že mu Sociálna poisťovňa vyplácala materskú dávku, je výška rodičovského príspevku 412,60 eur.

Žiadosť sa dá podať kedykoľvek

Príspevok sa poskytuje vždy na školský rok, teda od 1. septembra do 31. augusta. Ak rodič napríklad v máji tohto roka požiada o prijatie dieťaťa do materskej školy a počas júna dostane negatívne rozhodnutie, môže si požiadať o rodičovský príspevok.

Nárok naň mu vzniká od 1. septembra tohto roka. Žiadosť o rodičovský príspevok môže rodič podať kedykoľvek počas školského roka. Rozhodnutie o neprijatí do spádovej materskej školy však nesmie byť staršie ako dvanásť mesiacov.

Preukázanie do konca augusta

Ak rodič dieťaťa spĺňa podmienky a preukáže sa rozhodnutím o neprijatí dieťaťa do spádovej materskej školy vydaným v júni 2022 a zároveň sa mu nepodarí dieťa umiestniť do spádovej materskej školy ani v školskom roku 2023/2024, musí preukázať toto rozhodnutie do konca augusta tohto roka.

Nemusí však už podávať novú žiadosť. Kontinuálne pokračuje v poberaní rodičovského príspevku, ak sa preukáže negatívnym rozhodnutím.

Nárok vzniká aj pri súkromnej škôlke

Povinnosť opätovne doložiť rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do spádovej materskej školy na konci školského roka, teda do 31. augusta, musí splniť ten rodič, ktorému ani v ďalšom školskom roku nebolo pridelené miesto.

Rodičovi vzniká nárok na rodičovský príspevok po splnení vyššie uvedených podmienok aj vtedy, ak pracuje a dieťa umiestni v súkromnej materskej škole. Výška príjmu rodiča pri poberaní tohto príspevku nie je nijako rozhodujúca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSociálna poisťovňa