Býva piatok 13-teho nešťastný aj na cestách? Štatistiky ukázali, či sú nehodovejšie než iné piatky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nehoda, škodová udalosť, havária
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Stretnúť sa s piatkom trinásteho môžeme v každom roku maximálne trikrát. Tento rok je to len raz, a to 13. mája. Podľa štatistík Allianz-Slovenskej poisťovne nie je piatok trinásteho škodovejší ako bežné piatky.

Všeobecne v piatok sa však stáva viac škôd ako v ostatné dni. Spoločnosť evidovala za posledné tri roky v piatok trinásteho v priemere 649 poistných udalostí. V bežný piatok to bolo priemerne 687 škôd.

Piatky sú celkovo rizikovejšie

Zaujímavejšie je však podľa vyjadrení poisťovne porovnanie piatkov s inými dňami v týždni. V piatok totiž klienti Allianzu hlásia o takmer tretinu škôd viac ako je denný priemer.

„V minulom roku nám klienti hlásili v priemere 518 poistných udalostí denne. Rok predtým to bolo 577 škôd denne. V piatky evidujeme priemerne 667 hlásení škôd. Škodovejší piatok je spojený najmä s hustejšou premávkou a väčším počtom dopravných nehôd, ktoré sa stávajú pri cestách na víkendy, či do svojich rodísk po pracovnom týždni,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Strnad Muthová.

Strach z čísla trinásť

Obdobne situáciu vnímajú aj iné poisťovne. Poverčiví ľudia veria v zlú silu piatku trinásteho už od stredoveku, keď kráľ Filip IV. práve v piatok 13. októbra 1307 uväznil a dal popraviť rytierov templárskeho rádu.

Trinásť ľudí sa zúčastnilo aj na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný práve na Veľký piatok.

Existuje dokonca choroba, strach z piatku trinásteho. Nazýva sa paraskavedekatriafóbia alebo aj paraskevidekatriafóbia. Ide o špeciálnu formu triskaidekafóbie, teda strachu z čísla trinásť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Strnad Muthová
Firmy a inštitúcie Allianz - Slovenská poisťovňa