Nezmenený rating potvrdila Slovensku aj agentúra Moody’s, ministerstvo financií hodnotenie vníma pozitívne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Moody's
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovensku potvrdila nezmenený rating aj agentúra Moody´s. Ako informovalo Ministerstvo financií (MF) SR, agentúra dala Slovensku hodnotenie na úrovni A2 s negatívnym výhľadom, rovnako ako naposledy.

Pozitívne stránky

Rezort pripomenul, že SR nedávno ponechali nezmenené ratingy aj ratingové agentúry Standard & Poor’s (S&P) a Fitch Ratings. MF SR uviedlo, že toto hodnotenie vníma pozitívne, vzhľadom na to, že odráža aj cieľ vlády konsolidovať postupne verejné financie.

Agentúra považuje za pozitívne stránky našej ekonomiky najmä trend rastu, členstvo v eurozóne a Európskej únii a mierne dlhové zaťaženie. Okrem toho medzi silné stránky zaraďuje fiškálnu aj menovú politiku, ktorú považuje za solídnu. Moody´s očakáva nárast reálneho HDP na 2,3 percenta v roku 2024 a 2,6 percenta v roku 2025,“ informoval rezort financií.

Dôslednejšia konsolidácia

Dodal však, že agentúra upozornila, že k budúcemu zlepšeniu ratingu by prispela dôsledná implementácia viacročného plánu fiškálnej konsolidácie, ktorý by v nasledujúcich štyroch rokoch viedol k poklesu deficitu Slovenska.

Som rád, že tak, ako finančné trhy, tak aj ratingové agentúry potvrdili, že krokom našej vlády veria a aj napriek tomu, že sme zdedili verejné financie s extrémnym nárastom dlhu a vysokým deficitom, podarilo sa nám ratingy udržať a nastaviť jasný plán, ako verejné financie postupne opäť postaviť na nohy,“ skonštatoval minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Kamenický
Firmy a inštitúcie Európska úniaFitch RatingsMF Ministerstvo financií SRMoody'sSmer - SSDStandard & Poor's (S&P)