Nízke úroky stále lákajú Slovákov, aby sa zadĺžili. Objem úverov ku koncu roka vzrástol o takmer 12 percent

Real estate concept, choose house to buy
Za posledné viac ako jedno desaťročie sa objem úverov na bývanie výrazne zvýšil. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Stav úverov na bývanie ku koncu vlaňajška vzrástol. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu roka to bola suma 36,969 mld. eur pri medziročnom náraste o 11,7 %.

Záujem o úvery neklesá

Za posledné viac ako jedno desaťročie sa objem úverov na bývanie výrazne zvýšil, v roku 2009 to pritom nebola ani suma 10 mld. eur.

Najvyššie trhové dvojciferné podiely majú v rámci úverov na bývanie dlhodobo Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka, ČSOB a Prima banka. Ostatné banky majú podiel pod desať percent.

Záujem o úvery na bývanie podľa analytikov pretrváva a očakávajú, že aj bude. Dopyt po hypotékach je totiž podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej podporovaný hlavne nízkymi úrokovými sadzbami na trhu.

Predpokladá, že aj v nasledujúcom období bude dopyt po úveroch na bývanie naďalej pomerne silný, keďže Slováci sa budú snažiť využiť výhodné podmienky na úverovom trhu a nízke sadzby.

Rast cien nehnuteľností

„Či sa tempo zadlžovania ešte viac zrýchli, bude v mnohom závisieť od zdražovania nehnuteľností,“ poznamenal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Búlik.

Pokračovanie vysokého tempa zdražovania by podľa neho len zvýšilo mieru zadlženia a zvýšilo riziko, že časť Slovákov nezvládne splácanie svojich dlhov pri budúcom zvyšovaní úrokov.

Podmienky získania úverov

Možnosti našincov na získanie úveru sú obmedzované prísnejšími pravidlami na poskytovanie úverov zo strany Národnej banky Slovenska.

Tie podľa Glasovej kontrolujú a regulujú úroveň zadlženosti obyvateľov tak, aby nebola príliš vysoká a aby dlžníci boli schopní splácať svoje úvery aj po prípadnom zvýšení úrokových sadzieb. Dá sa podľa Búlika očakávať, že Národná banka Slovenska zrejme pristúpi k ďalšiemu sprísneniu podmienok úverovania.

Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie postupne začali nahrádzať klasické hypotéky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bankČSOB bankaNBS Národná banka SlovenskaPrima bankaSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB Všeobecná úverová banka