Okamžité platby si ľudia obľúbili, významným míľnikom bude zapojenie ďalších bánk

Platba, mobil, okamžitá platba, prevod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 15. júna 2022, 13:05

Zavedenie okamžitých platieb od februára tohto roka zvýšilo podľa Slovenskej bankovej asociácie komfort v bezhotovostnom platení. Ku koncu apríla Slováci poslali takmer 5,6 milióna takýchto platieb. Cezhranične sa odoslalo 242-tisíc a prijalo 202-tisíc okamžitých platieb.

Značný zásah do bankových systémov

Ako ďalej uviedla metodička stratégie platobných systémov v Národnej banke Slovenska Iveta Behúňová, v máji sa už uskutočnilo viac ako 2,5 milióna domácich okamžitých platieb a viac ako 169-tisíc cezhraničných. Za štyri mesiace bolo dokopy spracovaných vyše 8,7 milióna okamžitých platieb.

Celkovo mali v máji okamžité platby viac ako 10,8-percentný podiel zo všetkých SEPA úhrad na Slovensku. Ich zavedenie si vyžadovalo podľa asociácie značný zásah do bankových systémov a implementačný proces bol náročný.

„Dôležitú časť implementácie tvorilo testovanie, ktorého úspech bol kľúčovým predpokladom pre sprístupnenie okamžitých platieb pre klientov zúčastnených bánk v stanovenom termíne,“ uviedla výkonná riaditeľka Slovenskej bankovej asociácie Milena Koreňová.

Do schémy aj Štátna pokladnica

Okamžité platby v súlade s národným plánom k 1. februáru 2022 zaviedli tri banky, ktoré majú viac ako 50-percentný podiel na platbách v SR a zároveň majú viac ako 50-percentný podiel na celkovom počte otvorených účtov. Sú to Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB banka.

Významným míľnikom bude podľa Koreňovej postupné zapojenie ďalších slovenských bánk a štátu prostredníctvom Štátnej pokladnice do schémy. „Aby sme výhody okamžitých platieb využívali aj v prípade platenia správnych poplatkov alebo daní,“ uzatvára Koreňová.

Potenciál majú ešte oveľa väčší

„Otvorili sme čarovnú truhlicu, ktorou je v tomto prípade rýchlosť, jednoduchosť a bezpečnosť, ako hlavné atribúty okamžitých platieb, ktorých uplatnenie a plošné využitie sa očakáva v blízkej budúcnosti. Veríme, že ostatné banky nenechajú svojich klientov dlho čakať a sprístupnia im inovatívne platby čo najskôr,“ vyjadrila sa Behúňová z národnej banky.

Okamžité platby majú totiž podľa nej oveľa väčší potenciál, ako len rýchle platby medzi bankovými účtami pomocou internetbankingu či aplikácií. Zároveň tiež otvárajú priestor pre celý trh poskytovateľov platobných služieb a fintechy, aby budovali riešenia založené na okamžitých platbách, a to nielen pre platby medzi osobami, ale tiež na platby u obchodníkov v kamenných prevádzkach a na internete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SBA Slovenská banková asociáciaSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB Všeobecná úverová banka