Obchodovanie s akciami plánuje na bratislavskej burze ukončiť ďalšia banka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BCPB obchodovanie
Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Bratislavskú burzu opúšťa ďalší emitent. Akcie z Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) totiž aktuálne plánuje stiahnuť VÚB banka. V minulom roku sa pritom rozhodli svoje akcie z burzy stiahnuť aj Prima banka, Slovnaft, či Union poisťovňa. Ponuka titulov na bratislavskej burze podľa analytikov nie je pre investorov zaujímavá a likvidita je veľmi nízka, čo pre veľkých hráčov znamená vyššie riziko, ktoré však nechcú podstupovať. Preto sa obzerajú po možnostiach v zahraničí.

Osemnásteho decembra tohto roka sa koná valné zhromaždenie VÚB banky. Na programe je rozhodnutie o skončení obchodovania s akciami VÚB banky na kótovanom hlavnom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave. O zvolanie valného zhromaždenia požiadal väčšinový akcionár banky, a to spoločnosť Intesa Sanpaolo. „Bližšie informácie poskytneme po valnom zhromaždení 18. decembra 2020,“ povedala PR manažérka VÚB banky Lucia Luptáková.

Napríklad Union poisťovňa ešte vlani skonštatovala, že byť na burze pre ňu nemá žiaden význam, pretože podiel drobných akcionárov tvorí len 0,03 %. Týkalo sa to výlučne drobných akcionárov ešte z prvej vlny kupónovej privatizácie. Ďalším dôvodom odchodu z burzy bolo aj to, že sa za posledné roky neuskutočnil žiadny obchod s akciami poisťovne. Obdobný dôvod na skončenie s akciami na burze tak môže mať aj VÚB banka. Podiel drobných akcionárov je niečo pod tri percentá.

Zmysel burzy

Regionálne burzy majú podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika zmysel len vtedy, ak dokážu vhodnými podmienkami prilákať dostatočný počet firiem, ktoré chcú získavať kapitál cez burzu. A to nielen cez IPO, čiže prvotnú ponuku akcií, ale aj cez následný predaj balíkov akcií od hlavných akcionárov. Prvoradou podmienkou pre úspešné fungovanie burzy je však podľa neho silný domáci trh a dostatok firiem, ktoré sú dostatočne veľké pre burzové obchodovanie. A práve v tom je podľa Búlika zásadná slabina burzy v Bratislave, ktorá dopláca na príliš malý počet minimálne regionálne významných firiem.

„Bratislavská burza by sa teoreticky mohla pokúsiť zmenenými podmienkami pritiahnuť špecifický segment firiem, pre ktoré sú zahraničné burzy príliš drahé,“ povedal Búlik. Avšak aktuálny trend je podľa analytika Saxo Bank Tomáša Daňhela veľmi viditeľný a natoľko silný, že vzniká otázka, či proti nemu vôbec bojovať. „Ponúka sa otázka centralizácie niekoľkých búrz pod jednu strechu, keď by sa na jedno miesto sústredila atraktívnejšia ponuka titulov a s tým aj rastúca likvidita,“ uzavrel Daňhel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián BúlikTomáš Daňhel
Firmy a inštitúcie BCPB Burza cenných papierov v BratislaveOVB Allfinanz SlovenskoSaxo BankUnion poisťovňaVÚB Všeobecná úverová banka