Objem úverov na bývanie sa výrazne zvýšil, žiadosti Slovákov nespomalila ani pandémia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze, úver, hypotéka, bývanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Stav úverov na bývanie v októbri vzrástol. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu desiateho mesiaca to bola suma 36,25 miliardy eur pri medziročnom náraste o 11,2 percenta.

Za posledných viac ako desať rokov sa objem úverov na bývanie výrazne zvýšil, v roku 2009 to pritom nebola ani suma 10 miliárd eur. Najvyššie trhové dvojciferné podiely majú v rámci úverov na bývanie dlhodobo Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka a ČSOB.

Výška poskytovaných úverov vzrástla

Rast úverov na bývanie sa podľa národnej banky zrýchlil. Ani svetová pandémia nespôsobila jeho zásadnejšie spomalenie. Nemalou mierou k tomu podľa centrálnej banky prispeli štátne podporné opatrenia, ktoré zabránili zásadnému zhoršeniu na trhu práce a zlyhávaniu úverov.

Navyše, opakované lockdowny obmedzili možnosti míňania peňazí. V mnohých domácnostiach sa namiesto pôvodných obáv o stratu zamestnania začali kumulovať úspory. Následné oživenie po druhej vlne prispelo podľa Národnej banky Slovenska k ešte výraznejšiemu rastu úverov na bývanie.

Na jednej strane stál silný dopyt podporený rastom príjmov, zvýšenými úsporami a stúpajúcimi cenovými tlakmi na trhu nehnuteľností. Za posledný rok narástla priemerná výška úverov na bývanie, ale zároveň mierne narástol aj priemerný príjem domácností, ktoré o úver žiadajú.

Obavy bánk sa rozptýlili

Na druhej, ponukovej, strane sa rozptýlili obavy bánk o budúci vývoj a opätovne sa zvýšila aj ich ochota poskytovať úvery s niektorými rizikovejšími charakteristikami. To sa prejavilo aj na využívaní výnimiek z limitov na výšku splátky k príjmu či na zabezpečenie úveru. Pri hypotékach boli výnimky využívané najmä u mladších žiadateľov s vysokoškolským vzdelaním.

K nárastu dlhu vo forme úverov na bývanie stále viac podľa centrálnej banky prispievalo navyšovanie dlhu u zadlžených klientov. V období od júla 2020 do júna 2021 tvorilo navýšenie dlhu alebo dodatočná hypotéka viac ako polovicu celkového prírastku objemu hypoték. Oproti minulým rokom nastal významnejší rast podielu týchto úverov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaNBS Národná banka SlovenskaSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB Všeobecná úverová banka