Počet firemných konkurzov výrazne klesol, vývoj povolených reštrukturalizácií bol však opačný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Konkurz, dlh
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V januári tohto roku bolo na Slovensku vyhlásených 18 konkurzov na majetok dlžníkov a povolené tri reštrukturalizácie. Ako vyplýva z údajov spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesol počet konkurzov o 61 %, medziročne o 22 %. V decembri minulého roka bola povolená jedna reštrukturalizácia, v januári 2023 ani jedna.

V januári na druhej najnižšej úrovni

Potom, čo firemné konkurzy dosiahli v decembri 2023 rekordný nárast, v januári poklesli na druhú najnižšiu úroveň za posledných 24 mesiacov. Vývoj povolených reštrukturalizácií je opačný, po novembrovom a decembrovom poklese ich počet v januári narástol. Svoje podnikanie formou bankrotu najčastejšie využívajú jednoosobové eseročky bez zamestnancov, v januári bolo najviac postihnutým odvetvím stavebníctvo,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Z hľadiska právnych foriem dlžníkov bolo všetkých 18 konkurzov vyhlásených na majetok právnických osôb podnikateľov, 78 % boli spoločnosti s ručením obmedzeným. Viac ako 60 % firiem v konkurze boli samozamestnávatelia.

Najviac konkurzov vyhlásených v stavebníctve

Najväčším zamestnávateľom a zároveň spoločnosťou s najvyšším obratom je Hydina SK. Tento podnik na spracovanie a konzervovanie mäsa, ktorému konkurz vyhlásil súd z Prešovského kraja, zamestnával od 25 do 49 pracovníkov a dosahoval obrat od 15 do 30 mil. eur.

Najviac konkurzov bolo v januári aktuálneho roka vyhlásených v stavebníctve a v sekcii odborné vedecké a technické činnosti. Z hľadiska pôsobnosti súdov dominujú Bratislavský a Košický kraj.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Spoločnosť vznikla založená v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau