Počet neplatičov medziročne stúpol, za nárastom podľa analytičky môže byť vojna na Ukrajine či rekordná inflácia

DPH
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počet spoločností a podnikateľov ako fyzických osôb, ktorí štátu neodvádzajú pravidelne daň z pridanej hodnoty (DPH), medziročne vzrástol. Vyplýva to z údajov analytickej spoločnosti Dun & Bradstreet.

Tisíce neplatičov

Za prvé tri mesiace tohto roka eviduje Slovensko dovedna 6 693 nespoľahlivých platcov DPH, teda takých subjektov, ktoré do štátnej kasy v povinnej lehote túto daň neuhradili. V porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka to predstavuje nárast o 1 044 podnikateľov.

„Aj keď počet nespoľahlivých platcov DPH medziročne stúpol, ešte stále to neprekonalo rekordný rok 2021. Vtedy sme zaznamenali za prvé tri mesiace roka dovedna 7 128 takýchto subjektov, čo bolo pripisované kríze spojenej s pandémiou koronavírusu,“ uviedla v tlačovej správe analytička spoločnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Za nárastom počtu podnikateľov, ktorí neuhrádzali svoje záväzky voči štátu, môže byť podľa nej situácia na Ukrajine či rekordná inflácia.

Najviac spomedzi s.r.o

Najčastejšie sa pritom medzi nespoľahlivých platcov DPH v prvom kvartáli tohto roka zaradili spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorých bolo 5 495, nasledovalo 825 živnostníkov a 98 akciových spoločnosti.

Najviac neplatičov DPH sa v prvom štvrťroku tohto roka nachádzalo v Bratislavskom kraji, a to 2 369 subjektov. Nasledoval Nitriansky kraj s 893 podnikateľmi a Trnavský kraj s 867 subjektami.

„Práve v Trnavskom kraji predstavujú neplatiči DPH najvyšší percentuálny podiel spomedzi všetkých registrovaných subjektov, a to 3,5 %,“ vyčíslila Petra Štěpánová.

Najväčší podiel je v okrese Poltár

Okres s najvyšším podielom nespoľahlivých firiem spomedzi všetkých registrovaných podnikateľov je na strednom Slovensku.

Ide o okres Poltár, kde má podlžnosti voči štátu v podobe neplatenia DPH až 36 z 390 firiem, čo tvorí 9,23-percentný podiel.

Najviac podnikov, ktoré sa oneskorili v platbách štátu, je tých, ktorých tržby sa pohybujú v rozmedzí od nula do jedného milióna eur.

Najčastejšie podnikajú v oblasti nákladnej cestnej dopravy, v ostatných pomocných obchodných činnostiach a v poradenských službách v oblasti podnikania a riadenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petra Štepánová
Firmy a inštitúcie Dun & Bradstreet