Poisťovne riešia počas sviatkov najmä škody spôsobené požiarom. Čo vám odporúčajú a ako na to vplýva inflácia?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vianočný stromček, požiar, škodová udalosť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Hoci sú Vianoce pre mnohých časom pokoja a oddychu, poisťovne sa každoročne stretávajú so škodami spôsobenými požiarom.

Len minulý rok počas sviatočných dní evidovala Allianz – Slovenská poisťovňa 56 poistných udalostí spôsobených ohňom za viac ako 117-tisíc eur. Za celý rok 2021 zaregistrovala 445 požiarov za viac ako 1,76 milióna eur.

Horeli stromčeky aj adventné vence

Kým v minulosti hasičov zamestnávali najmä požiare vianočných stromčekov, v posledných rokoch týchto škôd podľa vyjadrení poisťovne Uniqa ubúda. Pribúdajú však požiare od adventných vencov. „Radíme neodchádzať z domu, kým sa nepresvedčíte, že ste uhasili sviečky,“ Upozorňujú zástupcovia poisťovne Uniqa.

Ďalšiu vlnu špecifických požiarov evidujú poisťovne počas Silvestrovskej noci. „Klient nám nahlásil požiar z pyrotechniky, ktorá dopadla na balkón poisteného. Oheň poškodil balkón, plastové okná aj časť obývačky, ktorá mala výstup na balkón. Za škodu sme uhradili takmer 7 400 eur,“ dopĺňa riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli.

Posudzujú aj vplyv alkoholu

Silvestrovské stretávania je často spojené s konzumáciou alkoholu. Počas sviatkov stúpa podľa vyjadrení poisťovne Uniqa počet škôd, u ktorých musí poisťovňa tento faktor zohľadniť. Všeobecne platí, že ide o hrubé porušenie povinností z poistenia a klient musí pri škode počítať s postihom.

„Uniqa vždy posudzuje, aký vplyv mal alkohol na vznik a rozsah vzniknutej škody a podľa toho poistné plnenie kráti. V prípade závažného previnenia pod vplyvom alkoholu môže výplatu z poistenia zamietnuť,“ varuje poisťovňa.

Požiare sú zväčša automaticky kryté v základnom balíku majetkového poistenia. Inflácia a rýchly rast cien stavebných materiálov posledných rokov však spôsobili, že poistné sumy, ktoré si klienti stanovili pri uzatvorení poistenia pred rokmi, dnes už nepokrýva reálnu hodnotu domu či bytu.

„Klientom odporúčame, aby si svoje poistné zmluvy, ktoré si uzatvorili pred rokmi, prehodnotili a poistnú sumu upravili podľa aktuálnej hodnoty ich nehnuteľnosti,“ radí hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dárius NógliLucia Strnad Muthová
Firmy a inštitúcie Allianz - Slovenská poisťovňaPoisťovňa Uniqa