Požiar v Banskej Štiavnici: Poisťovne sú znepokojené tým, že niektoré štátne objekty neboli poistené

POŽIAR: Budovy Banka lásky v Banskej Štiavnici
Hasiči zasahujú v Banskej Štiavnici na Námestí Svätej Trojice pri požiari historickej budovy nazývanej Banka lásky. Banská Štiavnica, 18. marec 2023. Foto: ilustračné, SITA/KR PZ Banská Bystrica

Vyjadrenia predstaviteľov štátu o absencii poistenia niektorých požiarom zasiahnutých objektov v Banskej Štiavnici sú podľa Slovenskej asociácie poisťovní znepokojivé.

Táto situácia podľa nej opätovne otvorila otázku primeranej ochrany majetku štátu.

Poistenie sa snažia zrušiť

„Ministerstvo financií už niekoľkokrát prejavilo snahu rušiť poistenie štátneho majetku, pretože ho pokladá za málo efektívne, no alternatívnou tak zostáva iba sanácia škôd z rozpočtu štátu. Finančné prostriedky získané z daní by však štát mohol využiť lepšie, napríklad na prevenciu pred vznikom škôd,“ uvádza asociácia poisťovní.

Je podľa asociácie legitímnym právom každého vlastníka rozhodnúť o spôsobe, akým zabezpečí svoj majetok pred dôsledkami nepriaznivých udalostí, a teda aj o tom, či si svoj majetok poistí, alebo nie.

„Ignorovať poistenie, ako jednu z možností ochrany majetku, môže iba taký subjekt, ktorý má dostatočné zdroje na obnovu náhodnými udalosťami poškodeného alebo zničeného majetku, a teda môže na seba preberať veľké riziko,“ uvádza asociácia.

Deficitný štátny rozpočet

Obnova objektov v Banskej Štiavnici bude podľa medializovaných informácií financovaná zo zdrojov štátu.

„Takéto riešenie však nie je, najmä v prípade oveľa väčších prírodných katastrof ako sú záplavy alebo zemetrasenia, optimálne, pretože sanovať obrovské škody dokáže iba silná ekonomika,“ informuje asociácia poisťovní.

Slovenský štátny rozpočet je však podľa nej vystavený enormnej inflácii a zvyšujúcemu sa deficitu.

Upresňujú sa informácie o škodách

Komerčné poisťovne v posledných dňoch upresňujú informácie o škodách. Prevádzkovateľ najviac zasiahnutého a poškodeného zážitkového domu známeho pod názvom „Banka lásky“ má poistenie v poisťovni Uniqa.

Škody na dvoch zasiahnutých historických objektoch s poškodením striech a následným zatečením v dôsledku hasenia má nahlásené aj poisťovňa Allianz. Poisťovňa Generali je poisťovateľom ďalších dvoch objektov, ktoré požiar zasiahol.

Rozsah celkových škôd zatiaľ nie je známy. Na likvidácii poistných udalostí sa podieľajú odborníci, ktorí posúdia mieru poškodenia a pracovníci poisťovní sú pripravení na súčinnosť a čo najrýchlejšie riešenie situácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňaGenerali PoisťovňaPoisťovňa UniqaSlovenská asociácia poisťovní