Predčasný 13. dôchodok nebude vyšší ako starobný, Tomášovo ministerstvo presadilo zmenu zákona (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dôchodkyňa, peniaze, dôchodok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Predčasný 13. dôchodok nebude vyšší ako starobný. Parlament na podnet Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR schválil zmenu zákona o sociálnom poistení, ktorá odstránila nepomer medzi 13. predčasným dôchodkom a 13. riadnym starobným dôchodkom.

Priemerný predčasný dôchodok bol vyšší o 30 eur

Nová úprava garantuje, že výška akéhokoľvek 13. dôchodku nebude vyššia ako suma 13. starobného dôchodku. Do minulého roka bol priemerný ročný predčasný dôchodok vždy nižší ako priemerný ročný starobný dôchodok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kvôli makroekonomickým ukazovateľom, ale aj nešťastným zásahom predchádzajúceho vedenia rezortu do predčasných dôchodkov sa v minulom roku po prvýkrát stalo, že priemerný predčasný dôchodok bol vyšší ako priemerný ročný starobný dôchodok, a to takmer o 30 eur,“ vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.

Nepomer vznikol aj pri stanovení 13. dôchodku, kde predčasný 13. dôchodok mal byť vyšší o takmer 30 eur.

Rozdiel sa mohol stále zväčšovať

Podľa odhadov by tento neštandardný stav mohol trvať ešte ďalšie tri až štyri roky a rozdiel medzi 13. predčasným a 13. starobným dôchodkom by sa stále zväčšoval.

Preto na základe našej iniciatívy parlament schválil návrh, podľa ktorého výška žiadneho druhu 13. dôchodku nemôže prekročiť sumu 13. starobného dôchodku. Jednoducho sme do zákona zaviedli strop, podobne ako už v jeho pôvodnom znení poistku, že 13. dôchodok nesmie klesnúť pod úroveň 300 eur. Takéto nastavenie je správne a spravodlivé,“ uzavrel minister Tomáš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR