Prezident finančnej správy Žežulka odmieta podozrenia z korupcie v súvislosti so spoločnosťou Allexis

FINANCIE: Vymenovanie nového prezidenta
Prezident finančnej správy Jiří Žežulka. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

Prezident finančnej správy Jiří Žežulka odmieta podozrenia z korupcie v súvislosti so spoločnosťou Allexis. Ako uviedol po rokovaní finančného výboru, členom tohto výboru predstavil svoje argumenty a dôkazy. „Je na nich, aby posúdili, či sú tie tvrdenia z ich pohľadu pravdivé alebo nie,“ povedal.

Tvrdí, že úplatok nedával, nebral, ani ho nikdy nežiadal a vie to dokázať. „Podal som sám na seba podnet na sekciu inšpekcie a vnútornej kontroly finančného riaditeľstva a uložil som kolegom, aby celú vec prešetrili, aby postupovali v súčinnosti s Národnom kriminálnou agentúrou a úradom inšpekčnej služby,“ povedal. Ako dodal, okrem toho podal za seba ako občana trestné oznámenie.

Na 74. schôdzi parlamentu odzneli informácie zakladajúce podozrenia voči prezidentovi finančnej správy Jiřímu Žežulkovi z viacerých trestných činov.

Tieto informácie sa opierajú o články zverejnené na anonymnom blogu. Podľa týchto informácií osem mesiacov po parlamentných voľbách v roku 2020 neplatí finančná správa za vykonané služby spoločnosti Allexis. „Je tam časový nesúlad, sú tam informácie, ktoré sú úplne skreslené a dajú sa tie veci všetky doložiť,“ tvrdí Žežulka.

Platby dodávateľovi Allexis sa podľa finančnej správy omeškali v prípade faktúr splatných od 6. mája do 9. novembra 2020. Podľa finančnej správy sa tak stalo pre nedostatočné rozpočtové krytie, problém s bezpečnostnou previerkou dodávateľa a neobvyklý spôsob doručovania faktúr. Problém vznikol u všetkých dodávateľov IT systémov.

Proces hradenia faktúr je viacstupňový a uskutočňuje sa základná finančná kontrola. Ak sú výdavky rozpočtovo kryté, úhrada faktúr trvá pri nastavených procesoch schvaľovania približne 20 dní, aj preto vždy finančná správa vyžaduje splatnosť minimálne 30 dní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jiří Žežulka
Firmy a inštitúcie AllexisFinančná správa SR