Pri ceste na dovolenku vlastným autom by sme mali myslieť aj na poistenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vozidlo, auto, šoférovať, dovolenka, auto
British Columbia, Canada. www.thinkstockphotos.com

Pri ceste na dovolenku vlastným autom, by ich majitelia mali myslieť aj na poistenie vozidla. Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika je dobré mať v balíku asistenčnú službu, ktorá klientovi pri poruche alebo nehode poradí, ako postupovať a či zabezpečí bezplatné odtiahnutie vozidla do servisu.

„V prípade, že majiteľ auta nemá havarijné poistenie, za zváženie určite stoja pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu, napríklad proti havárii a vandalizmu, živlom či krádeži. Pretože základná povinná poistka chráni len cudzie auto, ale nie vlastné. Na trhu sú aj poisťovne, v ktorých je možné uzavrieť pripoistenie len na pár týždňov v lete,“ hovorí Búlik.

Pomôžu aj s tlmočením

Výhodou asistenčnej poisťovne je podľa vyjadrení spoločnosti Uniqa aj to, že pomôže aj s tlmočením. „Ak vodič nerozumie jazyku danej krajiny alebo nesúhlasí s interpretáciou deja nehody zo strany miestnej polície, môže zavolať asistenčnej službe svojej poisťovne. Jej odborníci pomôžu s tlmočením a môžu prípad s miestnou políciou komunikovať namiesto vodiča a poradia aj s prekladmi pri vypĺňaní dokladov,“ radí riaditeľka oddelenia komunikácie v poisťovni Uniqa Silvia Vlasková.

Vo väčšine európskych krajín platí, že k nehode je nutné privolať políciu. Sú krajiny, kde sú predpisy prísnejšie. V Poľsku, Chorvátsku, Rumunsku, na Ukrajine alebo v Maďarsku a Bulharsku je potrebné políciu privolať vždy. Naopak, v iných krajinách môže motorista za príjazd polície a vyšetrovanie aj zaplatiť, a to vtedy, ak trvá na príchode polície aj v prípade, ak nejde o naliehavú situáciu. Napríklad v susednom Rakúsku ho takýto zbytočný policajný výjazd vyjde na 36 eur. V každom prípade je však nutné s druhým účastníkom nehody spísať tlačivo Správa o nehode, ktorá je platná iba v prípade, ak je podpísaná účastníkmi nehody.

Krádež treba hlásiť

Krádež auta je potrebné nahlásiť polícii a kontaktovať asistenčnú službu. V prípade, že auto má havarijne poistené, krádež vozidla preplatí poisťovňa. K tomu však klient potrebuje potvrdenie od miestnej polície o nahlásení krádeže, policajné potvrdenie o ukončení vyšetrovania udalosti a poisťovni musíte odovzdať doklady od auta a všetky kľúče od vozidla. „Odovzdanie všetkých kľúčov od vozidla je jednou zo základných podmienok plnenia, ak príde k jeho krádeži. Pre poisťovne je to dôkaz, že páchateľ si nemohol otvoriť auto kľúčom,“ upozorňuje vedúci oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách v poisťovni Uniqa Martin Križan.

Ak niekomu v zahraničí ukradnú veci z auta, platí rovnaký postup ako pri krádeži vozidla. Udalosť treba okamžite nahlásiť miestnej polícii a vyžiadať si policajnú správu o krádeži pre poisťovňu. Škody spôsobené krádežou výbavy vozidla kryje havarijná poistka. Pokiaľ je pripoistená aj batožina, poistné krytie sa vzťahuje nielen na odcudzené veci v aute, ale napr. aj na veci uložené v strešnom boxe vozidla. „Strešný box je však v prípade krádeže potrebné zabezpečiť bezpečnostnými uzamykacími systémami, pričom je nedostatočné, ak je strešný box a jeho nosič uchytený k vozidlu iba skrutkami,“ upozorňuje Vlasková. V prvom rade je však dobré, aby si klienti nenechávali v aute batožinu a veci, pokiaľ majú možnosť uložiť si ich na bezpečnejšie miesto.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián BúlikSilvia Vlasková
Firmy a inštitúcie OVB Allfinanz SlovenskoUniqa