Prieskum: O rodinných financiách rozhodujú partneri spoločne

Muž, žena, spoločný, rodina
Ilustračné foto. pixabay.com

Na účte však muži majú v priemere o polovicu viac.

Domácim financiám na Slovensku vládnu obaja partneri rovným dielom. Aspoň tak to tvrdí 58 % respondentov v reprezentatívnom prieskume agentúry Ipsos pre UniCredit Bank. Dáta o používaní bankových produktov však naznačujú, že postavenie oboch partnerov vo financiách ešte úplne rovnaké nie je.

Napríklad na svojom bežnom účte majú muži v priemere o 57 % viac financií než ženy. „Zodpovedá tomu aj mesačný obrat, ktorý je na účtoch s mužským majiteľom o štyridsať až päťdesiat percent vyšší. Ženy menej využívajú aj ďalšie produkty. Priemerne si požičiavajú menej často, a ak sa na to odhodlajú, tak o 400 eur nižšie čiastky,“ uvádza Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.
Rozdiely medzi pohlaviami pretrvávajú
Jedným z dôvodov, prečo muži vedú bankové štatistiky, môžu byť pretrvávajúce rozdiely medzi oboma pohlaviami v mzdách. Podľa údajov Eurostatu zarábajú slovenské ženy v priemere o 21 % menej než muži. To je po Estónsku, Rakúsku, Česku a Nemecku piata najväčšia hodnota v Európe. Za posledných päť rokov sa navyše rozdiel v mzdách znížil o jediné percento.

Ekonomická aktivita mužov v produktívnom veku je výrazne vyššia ako ekonomická aktivita žien. Pracovný život žien je kratší, kariéru a kariérny postup im prerušuje materská dovolenka a starostlivosť o rodinu. To znamená, že v kariérnom postupe dominujú muži. Viac platené riadiace pozície tak stále častejšie obsadzujú muži ako ženy. Podľa štúdie Európskej komisie v roku 2013 bol podiel žien v predstavenstvách najväčších spoločností v EÚ menej ako 5 %, na pozície predsedu predstavenstva (CEO) menej ako 3 %.
Rozdiely aj v poistkách
Prieskum poisťovne NN zase ukázal, že ženy aj muži sa v rovnakej miere cítia byť dostatočne chránení svojimi poistkami. Zo štatistík NN Životnej poisťovne však vyplýva, že priemerné sumy životného poistenia žien sú až o štvrtinu nižšie. Nežnejšie pohlavie sa pritom oveľa viac obáva vážnych chorôb, aj keď im štatisticky hrozia výrazne menej. O uzatvorení životného poistenia uvažujú ženy v období, keď sa im narodí dieťa.

Podľa Demografického atlasu SR je priemerný vek žien pri sobáši 29 rokov a v približne rovnakom veku sa im aj rodí prvé dieťa. Muži sa ženia priemerne vo veku 31 rokov. Štatistiky NN Životnej poisťovne ukazujú, že zhruba v tomto veku si muži aj ženy najčastejšie uzatvárajú životné poistenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UniCredit Bank