Príjem osamelej matky s minimálnou mzdou a dvoma deťmi sa po reforme zvýši o stovky eur, tvrdí Matovič

Igor Matovič
Podpredsedu vlády a ministra financií Igoar Matoviča čaká presadenie kľúčovej reformy daní a odvodov. Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Osamelá matka s dvomi deťmi pracujúca za minimálnu mzdu by po pripravovanej daňovo-odvodovej reforme mohla mať čistý mesačný príjem 1 021 eur namiesto súčasných 606 eur. Na sociálnej sieti to tvrdí líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič.

Osamelá matka s dvomi deťmi by si tak po reforme daní a odvodov prilepšila o 415 eur mesačne.

Vybrakovaná špajza

V súčasnosti podľa neho má táto matka príjem 606 eur, a to vrátane dvoch prídavkov na deti a dvoch daňových bonusov.

„Môj vysnívaný “sociálny štát”, po daňovo-odvodovej reforme, ktorú od leta chystám, tejto istej matke poskytne cca 1 021 eur mesačne,“ napísal šéf rezortu financií.

Minister financií znova pripustil pri daňovo-odvodovej reforme zvyšovanie dane z pridanej hodnoty (DPH).

„V situácii, keď Fico s Pellegrinim doslova vybrakovali našu spoločnú špajzu o desiatky miliard, v situácii, keď nám pre krízu chýbajú v rozpočte miliardy eur, nemôžeme takúto zásadnú zmenu Slovenska na skutočne sociálny a prorodinný štát urobiť na ďalší dlh – nikto nám na to nepožičia. To znamená, že na časť pokrytia nákladov by sme potrebovali, áno, zvýšiť DPH,“ pripustil Matovič.

Prilepšia si aj úplné rodiny

Osamelá matka s dvomi deťmi pracujúca za minimálnu mzdu podľa neho zaplatí na vyššej DPH maximálne 20 eur mesačne. „Tí, čo deti ešte nemajú a chcú ich mať, tiež raz na zmene získajú, len nie hneď,“ tvrdí Matovič.

Dôchodcom sa vyššia DPH podľa neho automaticky vykryje cez valorizáciu dôchodkov o dôchodcovskú infláciu, teda nič podľa Matoviča nestratia.

„Obdobné prilepšenie ako matka z príkladu získa aj úplná rodina, respektíve aj viac zarábajúca rodina. Chystaná reforma dramaticky zvýši príjem len pracujúcim rodičom, aby pôsobila motivačne na tých nepracujúcich,“ dodal Matovič.

Zvýšenie DPH nepodporia

Strana Za ľudí zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) zo súčasných 20 na 25 percent nepodporí. V relácii televízie TA3 V Politike to povedala predsedníčka strany Veronika Remišová.

Predseda SaS Richard Sulík sa po stredajšom rokovaní vlády vyjadril, že minister financií Igor Matovič má plány napríklad zvýšiť DPH na 25 percent alebo násobne zvýšiť daň z nehnuteľností.

SaS podľa Sulíka so zvyšovaním daní zásadne nesúhlasí. Pre stranu SaS je podľa neho zvyšovanie daní „červenou líniou“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard SulíkVeronika Remišová