Prírastok slovenských úspor počas pandémie patril k najnižším v EÚ, konštatuje analytik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze úspory
Foto: ilustračné, pixabay.com

Nižšia spotreba pri stagnujúcich alebo dokonca rastúcich príjmoch domácnosti sa vo väčšine krajín EÚ prejavila na raste úspor domácnosti. Úspory v rôznej forme, od vkladov, cez akcie a podielové fondy až po poistenie a dôchodkové fondy, narástli od vypuknutia pandémie v bežných cenách vo všetkých krajinách EÚ.

Slovensko sa však podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka radí skôr medzi krajiny, kde nárast úspor signalizuje skôr podpriemerný efekt odloženej spotreby v nasledujúcich štvrťrokoch. A teda, kým európske domácnosti tvorili počas pandémie viac úspor ako zvyčajne, prírastok slovenských úspor patril k najnižším v EÚ.

Podiel hotovosti a vkladov

Okrem miernejšieho poklesu spotreby na Slovensku počas pandémie a stagnujúcich príjmov môže byť za miernejším nárastom finančných aktív slovenských domácností v porovnaní s väčšinou ostatných krajín EÚ podľa analytika aj ich štruktúra.

Viac o téme: Koronavírus

Slovenské domácnosti ostávajú vo svojich investíciách naďalej silne konzervatívne a väčšinu úspor držia v podobe menej rizikových bankových vkladov.

Podiel hotovosti a vkladov na finančných aktívach je na Slovensku spolu s Cyprom a Gréckom najvyšší spomedzi všetkých krajín EÚ. Tvoria až zhruba 60 % finančných aktív, zatiaľ čo v priemere v krajinách EÚ je to len necelá tretina.

Konzervatívne vklady

Relatívne nižší výnos na konzervatívnych formách sporenia tak brzdil podľa analytika UniCredit Bank aj nárast finančných aktív počas pandémie, keď slovenské domácnosti neťažili v poslednom období z dynamicky rastúcich akciových trhov.

Až polovica prírastku finančných aktív slovenských domácnosti počas pandémie tak išla podľa neho na vrub konzervatívnych vkladov a hotovosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie UniCredit Bank