Príspevky na sociálne služby sa od budúceho roka zvýšia, prilepšia si aj zariadenia krízovej intervencie

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Sumy štátnych príspevkov na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb sa majú v budúcom roku vzhľadom na tohtoročný nárast minimálnej mzdy zvýšiť o viac ako 3 percentá.

Príspevky na sociálne služby

Príspevok pri poskytovaní pobytovej sociálnej služby na jeden mesiac a jedno miesto má od začiatku budúceho roka v druhom až šiestom stupni odkázanosti stúpnuť zo súčasných 125 eur až 654 eur na 129 eur až 678 eur.

Pri príspevkoch na poskytovanie ambulantnej sociálnej služby na jeden mesiac a jedno miesto má ísť v druhom až šiestom stupni odkázanosti o nárast z 83 eur až 436 eur na 86 eur až 452 eur.

Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý rezort práce a sociálnych vecí predložil do pripomienkového konania. Zvýšenie týchto príspevkov si v budúcom roku vyžiada zo štátneho rozpočtu 10,7 milióna eur.

Rôzne stupne odkázanosti

Príspevok pri pobytových službách na rok 2023 ministerstvo práce určilo ako násobok sumy mesačnej minimálnej mzdy na tento rok, ktorá je vo výške 646 eur.

Pri druhom stupni odkázanosti ide o 0,2-násobok súčasnej minimálnej mzdy, čo vychádza na 129 eur. Pri treťom stupni odkázanosti ide o 0,45-násobok najnižších hrubých zárobkov, teda 291 eur. Pri štvrtom stupni príspevok predstavuje 0,6-násobok minimálnej mzdy, čo bude 388 eur.

Pri piatom stupni sa suma príspevku určila ako 0,85-násobok sumy minimálnej mzdy, teda 549 eur a pri šiestom, najvyššom stupni odkázanosti, tvorí príspevok 1,05-násobok minimálnej mzdy, čo bude 678 eur.

Zariadenia krízovej intervencie

Príspevok pri poskytovaní ambulantnej sociálnej služby tvorí dve tretiny zo sumy finančného príspevku pri poskytovaní pobytovej služby.

Návrhom nariadenia vlády sa má na rok 2023 stanoviť aj výška štátneho príspevku pre zariadenia krízovej intervencie. Ide o nocľaháreň, útulok, domov na polceste, či zariadenie núdzového bývania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR