Proces vytvorenia jedného centrálneho depozitára cenných papierov na Slovensku smeruje k záveru

Cenné papiere, graf, obchodovanie,
ovenské hospodárstvo podľa predikcie EK sa za celý tento rok zväčší o 3,8 percenta. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Proces vytvorenia jedného centrálneho depozitára na Slovensku sa blíži k záveru. Rada guvernérov Európskej centrálnej banky schválila ukončenie účasti Národného centrálneho depozitára cenných papierov, ktorý obidvom depozitárom poskytuje služby vyrovnania transakcií s cennými papiermi.

Podľa plánu schváleného Európskou centrálnou bankou sa tento proces uskutoční od 12. do 14. novembra 2021. Centrálny depozitár cenných papierov a Národný centrálny depozitár cenných papierov o pláne vzniku jedného depozitára informovali ešte vo februári minulého roka.

Výsledky testov dostane NBS

S cieľom vytvoriť jeden moderný centrálny depozitár cenných papierov uzatvorili Centrálny depozitár cenných papierov SR a Národný centrálny depozitár cenných papierov zmluvu o prevode aktív klientov z národného na centrálny depozitár v lete tohto roka.

Od 15. novembra 2021 po úspešnej migrácii klientskych aktív začne Centrálny depozitár cenných papierov obsluhovať aj klientov, ktorí sú v súčasnosti klientmi národného depozitára. V súčasnosti obidva depozitáre intenzívne pripravujú technické zabezpečenie migrácie klientskych aktív.

V rámci príprav sa začiatkom septembra uskutočnilo prvé kolo testovania migrácie aktív klientov národného depozitára v testovacích prostrediach. Od 5. októbra príprava pokračuje druhým kolom testovania. Výsledky testovania depozitáre poskytnú Národnej banke Slovenska, ktorá proces dohliada.

Nadviazal na činnosť Strediska cenných papierov

Centrálny depozitár cenných papierov vo svojej činnosti kontinuálne nadviazal na činnosť predošlého Strediska cenných papierov. To bolo do Obchodného registra SR zapísané koncom roka 1992. Od 16. marca 2006 sa stala stopercentným akcionárom centrálneho depozitára Burza cenných papierov v Bratislave.

Národný centrálny depozitár cenných papierov vznikol v máji 2014 a formálne vznikol zápisom do Obchodného registra SR 1. novembra 2014. Zakladateľom a jediným akcionárom je Slovenská záručná a rozvojová banka.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaNCDCP Národný centrálny depozitár cenných papierov