Prvej stavebnej sporiteľni stúpol počet uzatvorených zmlúv, čistý zisk jej však klesol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, dom
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Za prvé tri mesiace tohto roka si ľudia uzavreli v Prvej stavebnej sporiteľni (PSS) 19 734 zmlúv o stavebnom sporení, čo predstavuje nárast o 7 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Objem cieľových súm dosiahol 522 mil. eur.

Ľudia si uvedomujú, že výdavky spojené s bývaním sú vysoké a zodpovedne sa na ne pripravujú. Či už plánujú kúpu novej nehnuteľnosti alebo rekonštrukciu, vďaka stavebnému sporeniu si postupne vytvárajú objem peňazí, ktorý im v budúcnosti pomôže s ich plánmi,“ hovorí riaditeľ obchodu Prvej stavebnej sporiteľne Milan Baláž.

Stavebné sporenie pre deti

Ešte výraznejšie však rástol záujem o stavebné sporenie pre deti. Rodičia uzavreli svojim deťom o 65 % viac zmlúv stavebného sporenia, ako počas prvých troch mesiacov minulého roka.

Ceny nehnuteľností sú vysoké a mnohí rodičia chcú svojim deťom pomôcť pri kúpe ich prvého bývania. Vložené peniaze sa zhodnocujú o úrokovú sadzbu a štátnu prémiu. Vďaka tomu môžu ich úspory rásť ešte rýchlejšie,“ dodáva Baláž.

Pokles čistého zisku

Spoločnosť v prvom štvrťroku evidovala čistý zisk 2,9 mil. eur, avšak pri medziročnom poklese o 60 %. Ako vyplýva z účtovnej závierky, mierne klesli čisté úrokové výnosy.

Naopak, zisk z poplatkov a provízií stúpol. Firma však evidovala kurzové straty a taktiež v tomto roku zaplatila osobitný odvod, ktorý vlani ešte nemusela.

Plánovaný počet zmlúv

Ako sa uvádza vo výročnej správe spoločnosti, v tomto roku plánuje Prvá stavebná sporiteľňa uzatvoriť zhruba 75,7-tisíca zmlúv o stavebnom sporení. Vlani ich mala 70 256.

Celkový objem cieľových súm by mal byť v tomto roku podľa odhadov 2,15 mld. eur. Vklady stavebných sporiteľov očakáva firma vo výške 594 mil. eur a predpokladá poskytnutie 11-tisíc úverov.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda zhruba 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Baláž
Firmy a inštitúcie Bausparkasse Schwäbisch HallErste Group BankRaiffeisen Bausparkassen Holding