Registrácia a pridelenie DIČ sa zjednodušila, daňovým subjektom už nehrozí pokuta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Colníci, Finančná správa
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Finančná správa zaviedla od 1. januára tohto roka zjednodušenú registráciu a pridelenie daňového identifikačného čísla (DIČ) pre osoby zapísané v Živnostenskom registri a Obchodnom registri.

Žiadosť o registráciu na daň

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. Ide podľa nej o ďalšie nové proklientské opatrenie finančnej správy, ktorým sa zníži administratívne zaťaženie pre daňové subjekty.

Registrácia z úradnej moci sa týka fyzických a právnických osôb zapísaných do registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci (RPO) s povolením alebo oprávnením na podnikanie, účinným od 1. januára 2023, zo zdrojových registrov – z Obchodného registra a Živnostenského registra.

Daňové identifikačné číslo

Pre podnikateľov zapísaných v registri RPO na základe údajov z Obchodného registra alebo Živnostenského registra sa ruší povinnosť podať žiadosť o registráciu na daň z príjmu daňovému úradu v papierovej, alebo elektronickej podobe.

Zavedením registrácie z úradnej moci už týmto daňovým subjektom nehrozí pokuta za nesplnenie si registračnej povinnosti. Daňový úrad týmto daňovým subjektom automaticky zašle elektronický úradný dokument – rozhodnutie o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla (DIČ) spolu s oznámením o osobnom účte daňovníka do ich schránok na Ústrednom portáli verejnej správy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa