Rok 2022 bol pre Prima banku historicky najúspešnejším, rekordné výsledky dosiahla v retailových úveroch

Pobočka Prima banka
Ilustračné foto Prima banka

Rok 2022 bol pre Prima banku historicky najúspešnejším obdobím, a to vo všetkých kľúčových oblastiach biznisu. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla riaditeľka odboru marketingu a komunikácie spoločnosti Eva Čonková, dosiahli rekordné výsledky v oblasti retailových úverov. Tie Prima banka v medziročnom porovnaní zvýšila o viac ako 1 mld. eur, pričom rast ťahali najmä hypotéky. Celkové portfólio hypoték ku koncu septembra tak zvýšili na 4,6 mld. eur.

Dynamicky sme však rástli aj v ďalších oblastiach. Počet nových klientov, ktorí sa rozhodli využiť služby Prima banky a začať s nami aktívne bankovať, bol v roku 2022 vyšší, než kedykoľvek v histórii a ďalej rástol aj počet klientov, ktorí Prima banku pouvažujú za svoju hlavnú banku,“ skonštatovala Čonková. Významne rástla podľa nej aj aktivita klientov.

Rozvoj retailu

Ku koncu septembra dosiahla banka čistý zisk 18,2 mil. eur. To predstavuje medziročný nárast zhruba o 16 %.

„Pozitívny hospodársky výsledok podporený mimoriadnymi biznisovými úspechmi očakávame aj ku koncu roka 2022,“ doplnila Čonková.

Aj v roku 2023 bude spoločnosť pokračovať v napĺňaní dlhodobej stratégie zameranej na rozvoj retailu.

Menová politika a postoj ECB

Aj s ohľadom na pokračujúci rast nákladov vo všetkých smeroch bude pre nás kľúčovým udržanie maximálnej vnútornej efektivity a taktiež vysokej kvality úverového portfólia, ktoré nám už dnes dávajú predpoklady zvládnuť aj vysoko náročné obdobia. Zásadnými faktormi, ktoré budú v roku 2023 vplývať na hospodárenie celého bankového sektora, budú najmä menová politika a postoj ECB vo vzťahu k výrazne rastúcej inflácii a tiež politické zásahy štátu do podnikateľského prostredia,“ uzavrela Čonková.

Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už jej tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banku Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku. So Sberbank Slovensko sa Prima banka zlúčila 1. augusta 2017.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Čonková
Firmy a inštitúcie Prima banka