Rozdiely v odmeňovaní mužov a žien sú na Slovensku dlhodobo nízke, stále je však čo dobiehať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Muž, žena, plat, nerovnosť,peniaze

Príjmové nerovnosti sú na Slovensku dlhodobo nízke. Ako ďalej vyplýva z analýzy Národnej banky Slovenska, rozdiel príjmu pohlaví dosiahol v roku 2020 historicky najnižšiu úroveň.

„Na Slovensku sledujeme už niekoľko rokov postupné znižovanie rozdielu v odmeňovaní mužov a žien. Pokrok v tejto oblasti bol v roku 2020 výraznejší ako v krajinách EÚ, keď rozdiel v odmeňovaní klesol o 2,6 bodu na 15,5 %. Pozícia Slovenska však stále mierne zaostáva za priemerom krajín EÚ,“ konštatuje centrálna banka.

Riziko chudoby je na historickom minime

Riziko chudoby alebo sociálneho vylúčenia celej populácie Slovenska kleslo v roku 2020 na historické minimum. Podiel obyvateľov ohrozených chudobou dosiahol 14,8 %. Nad hranicu ohrozenia chudobou sa dostali najmä ľudia bez zamestnania a dôchodcovia. Riziko chudoby medzi zamestnanými sa medziročne nezmenilo a zostalo na úrovni 7,4 %.

Každý tretí osamelý človek nad 65 rokov je v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia. Zatiaľ čo domácnosti jednotlivcov do 65 rokov dosiahli zníženie rizika chudoby o 4,1 bodu, riziko chudoby jednotlivcov nad 65 rokov sa zvýšilo o 5,1 bodu na 33 %.

„Pripísať to môžeme najmä rozdielu medzi rastom mediánového príjmu, od ktorého sa hranica chudoby odvíja a valorizácie penzií,“ informuje národná banka.

Rodiny s viac deťmi sú najohrozenejšie

Chudobou boli najohrozenejšie domácnosti s tromi a viac deťmi, ktorých riziko chudoby vzrástlo o jeden bod na 39 %. Prekonali tak domácnosti osamelých rodičov, ktorých riziko chudoby kleslo o 1,3 bodu na 38,8 %.

Domácnosti s tromi a viac závislými deťmi boli ovplyvnené najmä obmedzením aktivačných prác a príspevkov na obedy v škole, ktoré výrazne ovplyvnili ich čisté peňažné príjmy.

V roku 2021 sa riziko príjmovej chudoby medziročne znížilo najmä pre najohrozenejšie domácnosti so závislými deťmi. Neúplné rodiny s aspoň jedným závislým dieťaťom si polepšili len mierne o 0,3 bodu. Domácnosti s dvomi dospelými a tromi a viac závislými deťmi a iné domácnosti so závislými deťmi si polepšili o 0,8 bodu, resp. 0,9 bodu.

Domácnostiam bez detí sa vo väčšine prípadov riziko príjmovej chudoby zvýšilo. Platí to aj pre najohrozenejšiu takúto skupinu, jednotlivcov nad 65 rokov, ktorým sa riziko príjmovej chudoby zvýšilo o 0,9 bodu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska