Rozpočtová rada po mesiaci výraznejšie znížila odhad tohtoročného deficitu

peniaze, kalkulačka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) v októbri výraznejšie znížila odhad deficitu pre tento rok. Kým v septembrovej prognóze počítala s deficitom na úrovni 7,1 % HDP, v aktuálnej je to 6,7 % HDP.

Zlepšenie deficitu je spôsobené podľa rady najmä pomalším čerpaním výdavkov štátneho rozpočtu a v zdravotníctve. Za predpokladu, že vláda neprijme dodatočné opatrenia, môže deficit dosiahnuť úroveň 6,57 mld. eur, teda spomínaných 6,7 % HDP.

Riziko nárastu schodku

Aktuálny odhad vlády zverejnený v návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2022 až 2024 predpokladá tohtoročný deficit vo výške 7,71 mld. eur, resp. 7,9 % HDP.

Vzniká teda pozitívna odchýlka vo výške 1,148 mld. eur. To znamená podľa rozpočtovej rady, že riziko nárastu schodku nad úroveň predpokladanú vládou ostáva nízke.

Očakávaný vývoj verejných financií je však naďalej podľa rady ovplyvnený veľkou neistotou z dôvodu pretrvávajúcej pandémie a jej dôsledkov na makroekonomický vývoj.

Najvýraznejší pozitívny vplyv

Najvýraznejší pozitívny vplyv na saldo oproti očakávaniam vlády odhaduje rozpočtová rada vo výdavkoch štátneho rozpočtu.

Úspora vo výške 710 mil. eur, približne 0,7 % HDP, vyplýva najmä z pomalšieho čerpania kapitálových výdavkov, keďže nízke tempo rastu pozorované počas prvých deviatich mesiacov nezodpovedá vysokej úrovni koncoročných výdavkov predpokladaných vládou.

Opatrenia vlády na riešenie pandémie v aktuálnej prognóze dosahujú výšku 2,982 mld. eur, resp. 3,1 % HDP, pričom oproti odhadu vlády je vplyv na saldo verejnej správy nižší o 195 mil. eur, resp. 0,2 % HDP.

Mierne zvýšenie odhadu

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v januári tohto roka odhadovala v rámci svojho semaforu tohtoročný deficit rozpočtu verejnej správy na úrovni 6,8 % HDP. Vo februári odhad mierne zvýšila na sedem percent a v marcovej prognóze sa opäť vrátila k číslu 6,8 percenta.

Aprílový semafor hovoril o deficite 6,88 % HDP, májový o 7,7 % HDP, júnový o 7,2 % HDP, júlový o 7 % HDP, augustový a septembrový o 7,1 % HDP. V októbri odhad znížila na 6,7 % HDP.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť