Rozpočtová rada zvýšila odhad deficitu verejnej správy. Čo prispelo k zhoršeniu hospodárenia?

Vlajka, Slovensko, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zvýšila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy na tento rok. Predpokladá, že deficit v tomto roku dosiahne 6,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Oproti januárovému semaforu je to nárast schodku o 46 mil. eur a deficit tak môže dosiahnuť 7,44 mld. eur. Rozpočet rezortu financií počíta s deficitom 6,4 % HDP.

Zhoršenie výsledku hospodárenia

K medzimesačnému zhoršeniu výsledku hospodárenia prispel podľa rozpočtovej rady nižší výnos daňových príjmov vplyvom neschválenia dane z osobitnej stavby ako aj zohľadnením aktuálnej makroekonomickej prognózy, ktorá očakáva premietnutie nižšej inflácie do pomalšieho rastu daňových báz v tomto roku.

Pozitívna odchýlka prognózy rady pre saldo verejnej správy v tomto roku od schváleného rozpočtu je vo výške 0,2 % HDP, čo znamená, že riziko nedosiahnutia cieľa rozpočtu je nízke.

Kompenzácia energií

Očakávané výdavky na opatrenia vlády na kompenzáciu cien energií dosahujú úroveň 3,2 mld. eur, resp. 2,7 % HDP, z čoho výdavky v objeme 456 mil. eur by mali byť financované z európskych fondov. Po zohľadnení rozpočtovanej rezervy a výnosu zo zdanenia nadmerných príjmov z predaja elektriny je celkový vplyv opatrení na deficit rozpočtu pozitívny vo výške 315 mil. eur, resp. 0,3 % HDP.

Pri bežných výdavkoch očakáva úsporu

Najvýraznejší pozitívny vplyv na saldo verejnej správy RRZ predpokladá pri bežných výdavkoch štátneho rozpočtu, kde očakáva úsporu oproti rozpočtovanej úrovni o 651 mil. eur, resp. 0,5 % HDP. Nižšie čerpanie výdavkov vyplýva najmä z predpokladaného nečerpania rezervy na tzv. krúžkovné, deficit znižujú aj úspory v prevádzkových nákladoch očakávané z dôvodu nižšieho čerpania v závere roku 2022.

Nižší výnos daňových a odvodových príjmov predstavuje najvýraznejšie riziko pre schodok rozpočtu. Odhadovaný výpadok dosahuje 590 mil. eur, resp. 0,5 % HDP. Príjmy znižujú opatrenia nezahrnuté do rozpočtu, najmä zníženie sadzby DPH pre gastro sektor a navýšenie daňového bonusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť