Sezónni pracovníci môžu zarobiť viac, pomôcť v tom má úprava odvodov

Sezonna praca polnohospodarstvo novela zakona odvody praca
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mzdové náklady zamestnávateľov pri zamestnávaní sezónnych pracovníkov v sektore poľnohospodárstva a cestovného ruchu sa od začiatku budúceho roka znížia.

Parlament schválil novelu Zákonníka práce od poslancov za hnutie Sme rodina Jaroslava Karahutu a Jozefa Lukáča, ktorou sa zavedie odvodová odpočítateľná položka pri sezónnych prácach.

Pôjde o výnimku z platenia poistného na starobné poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti.

Sezónne práce

Osoba pracujúca na dohodu o pracovnej činnosti, ktorá vykonáva sezónne práce, bude povinne poistená na všetky poistenia zamestnanca. Týmto sa zabezpečí zníženie administratívnej záťaže zamestnávateľa pri prihlasovaní a odhlasovaní tohto zamestnanca.

Pre takého zamestnanca sa však zavedie odvodová odpočítateľná položka na platenie poistného na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, ktorá bude tvoriť polovicu z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Keďže priemerná hrubá mzda na Slovensku za minulý rok dosiahla 1 211 eur, táto položka v budúcom roku dosiahne 605,50 eura.

Platenie poistného

Ak sezónny zamestnanec pracujúci na dohodu dosiahne mesačný príjem v sume rovnej alebo nižšej ako je odvodová odpočítateľná položka, nebude on, ani jeho zamestnávateľ platiť poistné na starobné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.

Zamestnanec a jeho zamestnávateľ budú z príjmu platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na invalidné poistenie a zamestnávateľ aj poistné na úrazové poistenie, poistné na garančné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.

Ak sezónny pracovník ako dohodár dosiahne mesačný príjem, ktorý bude vyšší ako odvodová odpočítateľná položka, spolu so svojím zamestnávateľom zaplatia poistné na starobné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti len zo sumy, ktorá prevyšuje odpočítateľnú položku.

Zníženie nákladov

Hlavným cieľom schválenej novely je podľa hnutia Sme rodina zjednodušenie zamestnávania a zníženie mzdových nákladov zamestnávateľa v súvislosti so zamestnávaním pracovníkov vykonávajúcich vymedzené sezónne práce v sektore poľnohospodárstva a v sektore cestovného ruchu.

Znížené odvodové zaťaženie budú môcť pre svojich sezónnych zamestnancov využiť poľnohospodári pri zbere ovocia a zeleniny, ale aj potravinári, ktorí pripravujú pozbierané ovocie na ďalšie spracovanie, lesníci pri sadení stromčekov a podnikatelia v cestovnom ruchu,“ skonštatoval v reakcii na schválenie novely Jaroslav Karahuta.

Pomoc s pracovníkmi

Inštitút sezónnych prác má pomôcť zamestnávateľom získať pracovníkov na sezónne práce.

Nedostatok pracovníkov na sezónne práce už roky spôsobuje problémy všetkým zamestnávateľom v tomto sektore. Len pri zbere ovocia a zeleniny nám vznikajú škody z titulu nemožnosti pozberať úrodu až 15 miliónov eur,“ uzavrel poslanec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav KarahutaJozef Lukáč