Skrachovaná britská dcérska spoločnosť Silicon Valley Bank našla kupca, získa ju za jednu libru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Silicon Valley Bank
Foto: archívne, SITA/AP (Peter Morgan)

Britské ministerstvo financií a britská centrálna banka (Bank of England) „uľahčili predaj“ Silicon Valley Bank UK banke HSBC, čím zaistili bezpečnosť vkladov vo výške 6,7 miliardy libier.

Celý víkend hľadali kupca

Britskí predstavitelia sa počas celého víkendu snažili nájsť kupca pre britskú dcérsku spoločnosť banky so sídlom v Kalifornii, ktorá minulý týždeň skrachovala.

„V pondelok ráno vláda a Bank of England umožnili súkromný predaj Silicon Valley Bank UK banke HSBC,“ oznámil prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter minister financií Jeremy Hunt.

Vklady budú chránené, bez podpory daňových poplatníkov. Včera som povedal, že sa postaráme o náš technologický sektor, a na splnení tohto sľubu sme urýchlene pracovali,“ dodal.

Silicon Valley Bank UK za jednu libru

HSBC uviedla, že získa Silicon Valley Bank UK Ltd za jednu libru.

Silicon Valley Bank (SVB), ktorá na trhu pôsobila 40 rokov a slúžila predovšetkým technologickým pracovníkom a spoločnostiam podporovaným rizikovým kapitálom, skolabovala po tom, čo nezískala 2,25 miliardy dolárov na pokrytie straty z predaja aktív, najmä amerických vládnych dlhopisov, ktoré boli ovplyvnené vyššími úrokovými sadzbami.

Jej problémy podnietili run vkladateľov na vklady a vyvolali obavy investorov o celkový stav bankového sektora. Kontrolu nad aktívami SVB v piatok prevzali kalifornské a federálne regulačné orgány. Je to najväčší krach banky v USA od roku 2008.

Tretí najväčší krach banky

V nedeľu americké regulačné úrady oznámili, že skrachovala aj Signature Bank so sídlom v New Yorku a prevzali nad ňou kontrolu. Signature Bank s aktívami v hodnote viac ako 110 miliárd dolárov je tretím najväčším krachom banky v histórii USA.

Americká vláda prijala v nedeľu mimoriadne opatrenia na zastavenie potenciálnej bankovej krízy a ubezpečila všetkých vkladateľov, že sa budú môcť rýchlo dostať ku všetkým svojim peniazom.

V nedeľu tiež ďalšia sužovaná banka, First Republic Bank, oznámila, že posilnila svoje finančné zdravie získaním prístupu k financovaniu od Fed-u a JPMorgan Chase.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jeremy Hunt
Firmy a inštitúcie BoE Britská centrálna bankaFederálny rezervný systém (Fed)HSBC bankaJPMorgan ChaseSignature BankSilicon Valley Bank UKTwitter