Slováci majú k inováciám blízko a okamžité platby si podľa NBS obľúbili

Platba, mobil, okamžitá platba, prevod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Okamžité platby fungujú na Slovensku niečo vyše roka. Klienti využívajú benefity rýchlosti, spracovania a pripísania finančných prostriedkov z účtu na účet v rámci zapojených bánk do pár sekúnd.

Zavedenie okamžitých platieb

Ako ďalej uviedla metodička stratégie platobných systémov v Národnej banke Slovenska (NBS) Iveta Behúňová, zavedenie okamžitých platieb sa stretlo s pozitívnou odozvou ľudí. Ich apetít po modernom spôsobe platieb rastie a zapojenie ďalších bánk tento trend umocní. „My budeme tejto evolúcii nápomocní,“ uviedla Behúňová.

Národná banka Slovenska spoločne so Slovenskou sporiteľňou, Tatra bankou a Všeobecnou úverovou bankou viac než rok pripravovali technické riešenia potrebné pre spustenie okamžitých platieb. Slováci majú k inováciám blízko, a preto aj okamžité platby začali podľa Behúňovej používať hneď od prvého dňa.

Štandard pre európske platby

Počet domácich a cezhraničných okamžitých platieb vzrástol mesačne z 1,7 milióna transakcií vo februári 2022 na približne 3 milióny vo februári tohto roka.

Ďalší výraznejší nárast počtu okamžitých platieb očakávame po pripojení ostatných slovenských bánk v horizonte nasledujúcich dvoch rokov,“ skonštatovala Behúňová.

Tomu, aby sa okamžité platby stali novým štandardom pre európske platby, má napomôcť podľa nej aj nová legislatíva, ktorá sa pripravuje na pôde Európskej komisie. Okrem iného má zaviesť aj termíny, dokedy budú poskytovatelia platobných služieb na trhu EÚ povinní zaviesť poskytovanie SEPA okamžitých platieb pre všetkých európskych spotrebiteľov a firmy s ich výhodami ako je rýchlosť, bezpečnosť a digitálne spracovanie.

Nová alternatíva

Rozvoju okamžitých platieb môžu pomôcť aj platobné riešenia u obchodníkov založené na okamžitých platbách, ktoré by mohli fungovať podobne ako platby kartami a byť novou alternatívou pre platby za tovary a služby.

Počet a objem bezhotovostných platieb kartami na Slovensku podľa Behúňovej rastie z roka na rok. Výbery hotovosti z bankomatov klesajú na úkor platieb. Od polovice roku 2020, keď hodnota platieb kartami prvýkrát v histórií predbehla výbery hotovosti z bankomatov, platíme kartami stále viac a viac.

Ku koncu vlaňajška Slováci zaplatili kartami o 1,3 mld. eur viac, ako si vybrali hotovosť z bankomatov a tieto nožnice sa otvárajú stále viac. Neustále rastie podľa Behúňovej aj používanie mobilov a smart hodiniek a rastúci trend by mal pokračovať. Obľúbené sú aj platby kartou na internete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaNBS Národná banka SlovenskaSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB Všeobecná úverová banka