Slováci podľa odborníkov podceňujú životné poistenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
poistenie, poistka
Foto: ilustračné, Getty Images

Asi polovica Slovákov nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu životného poistenia. „Druhá polovica, ktorá si hroziace dopady životných a zdravotných rizík uvedomuje, síce životné poistenie dojednané má, ale drvivá väčšina uzatvorených poistných zmlúv životného poistenia je dojednaná s nedostatočnou poistnou ochranou,“ hovorí poistný analytik Fincentra Peter Mocker. Ako dopĺňa Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov, Slováci sú naklonení poistiť si skôr majetok, než život.

Veľký vplyv na túto skutočnosť má podľa asociácie fakt, že sa majetok získava rôznym úverovaním a to je spojené s povinnosťou ochrany majetku. No kým v tomto prípade si Slováci už uvedomujú riziká, ktoré môžu nastať, pri ochrane života nedôverujú celkom faktom a spoliehajú sa skôr na šťastie. Opodstatnenosť poistenia je v tom, že má pomôcť prefinancovať následky poistnej udalosti. V prvom rade si tak treba položiť otázku, do akej miery môže daná poistná udalosť zasiahnuť rodinný rozpočet.

Neznalosť trhu

Čiastočná nevôľa Slovákov poistiť sa podľa asociácie pramení aj z neznalosti poisťovacieho trhu, teda neschopnosti porovnať si ponuky poisťovní, skladbu produktov a ceny. „V živote sa neoplatí nič nechávať na náhodu, najmä ak ide o životné poistenie, ktoré môže pomôcť prekonať finančne náročné obdobie. Napriek tomu je však životné poistenie pre mnohých stále veľkou neznámou,“ konštatuje Generali Poisťovňa.

Podľa štatistík poisťovne Generali pristupujú k uzatvoreniu životného poistenia ľudia najčastejšie až vo veku od 30 do 40 rokov. Na správne zvolené životné poistenie sa však oplatí myslieť už o niečo skôr.

Ako zvoliť vhodné poistenie?

Vhodne zvolené životné poistenie by malo podľa poisťovne Generali kryť základné riziká, a to riziko úmrtia na zabezpečenie záväzkov a úverov, respektíve zabezpečenie pozostalých, riziko choroby a úrazu na zabezpečenie výpadku príjmu pri dlhšej PN a riziko invalidity na vykrytie rozdielu medzi potrebným príjmom a invalidným dôchodkom.

Podiel životného poistenia k neživotnému je z pohľadu predpísaného poistného na Slovensku približne 50 % ku 50 %. „Situácia u nás je tak odlišná od vyspelých západoeurópskych štátov, kde je pomer životného a neživotného poistenia 60 % ku 40 % v prospech životného poistenia,“ dodal Mocker.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Mocker
Firmy a inštitúcie AFISPFincentrumGenerali Poisťovňa