Slovenskej záručnej a rozvojovej banke klesol vlani zisk, plánuje však vyplácať dividendy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenská záručná a rozvojová banka
Foto: Ilustračné, banky.sk

Slovenskej záručnej a rozvojovej banke (SZRB) v minulom roku klesla ziskovosť viac ako o pätinu. Ako vyplýva z účtovnej závierky, banka dosiahla vlani čistý zisk 484-tisíc eur. V medziročnom porovnaní je to pokles o 22,7 %. Pred tvorbou opravných položiek pritom banka evidovala ešte zisk takmer 4 mil. eur a tržby jej stúpli o 6 % na 14,5 mil. eur. Aj napriek poklesu zisku si ho spoločnosť neplánuje ponechať a viac ako 80-percentnú časť plánuje použiť na výplatu dividend.

Banke výrazne klesla ziskovosť v roku 2019, a to až o 90,9 % na sumu 626-tis. eur. V roku 2018 evidovala banka zisk 6,88 mil. eur. Banka vykázala naposledy celoročné stratové hospodárenie v roku 2012. Jej vtedajšia strata predstavovala 7,6 mil. eur. V rámci prevádzkového hospodárenia pritom evidovala vtedy zisk 11,75 mil. eur. Banka však pre vývoj na trhu s nehnuteľnosťami prehodnotila ocenenie a možnosti zabezpečenia. To malo vplyv na zvýšenú tvorbu opravných položiek a rezerv.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Šírenie nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 malo vlani vplyv na zámery banky, nakoľko pandémia významne zasiahla podnikateľské aktivity jej klientov. Vzhľadom na dostatočné financovanie formou vlastného kapitálu však podľa vyjadrení banky neexistuje negatívny vplyv na jej likviditu. V prípade potreby, štát, ako akcionár banky, je pripravený banke potrebnú likviditu doplniť, uviedla záručná banka.

Slovenskú záručnú a rozvojovú banku založilo Ministerstvo financií SR ako štátny peňažný ústav v roku 1991 a koncom októbra 2002 sa banka zmenila na akciovú spoločnosť. Jediným akcionárom je štát. Banka je zameraná najmä na rozvoj malého a stredného podnikania na Slovensku. Okrem toho podporuje aj mestá a obce alebo vlastníkov bytových domov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSZRB Slovenská záručná a rozvojová banka