Slovensko si požičalo ďalšie financie, dopredalo dlhopisy za vyše 30 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Slovensko si požičalo ďalšie finančné prostriedky. V utorňajšom pokračovaní tohtotýždňových aukcií štátnych bondov v nekonkurenčnej časti štát dopredal dlhopisy za 33,8 mil. eur, pričom k dispozícii bolo 58,6 mil. eur.

V pondelňajšej aukcii v rámci konkurenčnej časti si Slovensko požičalo na finančnom trhu 293 mil. eur, celkový dopyt pritom dosiahol 655 mil. eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Nekonkurenčná časť aukcie

V rámci nekonkurenčnej časti aukcie mali investori záujem o dlhopisy so splatnosťou v októbri 2047. Zo sumy 22 mil. eur, ktorá bola k dispozícii, nakúpili cenné papiere za 13,2 mil. eur.

Pri emisii splatnej v apríli 2036 bolo k dispozícii 19,8 mil. eur, celkový dopyt však dosiahol 16,6 mil. eur. Pri emisii splatnej v októbri 2030 bolo k dispozícii 16,8 mil. eur pri dopyte 4 mil. eur.

Nárast dlhu súvisí s pandémiou

Od začiatku tohto roka do konca augusta sa prostredníctvom aukcií a syndikátneho predaja predali štátne dlhopisy za 4,643 mld. eur. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka situácia v ekonomike v minulom roku a začiatkom tohto roka výrazne zdvihla potreby financovania štátneho rozpočtu.

Rapídny nárast výdavkov a výpadok príjmov podľa Horňáka spôsobil, že vláda musela hľadať zdroje financovania na trhoch. Nárast dlhu priamo súvisí s pandémiou a dôvod jeho nárastu nie je podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho spochybňovaný. Čo je však podľa neho dôležité, je mať plán, ako začať tento dlh postupne znižovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj ValachyMatej Horňák
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likviditySlovenská sporiteľňaTatra banka