Slovensko si požičalo viac ako 280 miliónov eur, ide o druhú aukciu v tomto roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko si v tohtotýždňovej aukcii štyroch emisií štátnych bondov požičalo 281,1 mil. eur. V rámci konkurenčnej časti aukcie to bola suma 274 mil. eur, zvyšných 7,1 mil. eur bolo z nekonkurenčnej časti aukcie. O tú však nebol vysoký záujem, keďže k dispozícii v nej bolo 47,2 mil. eur. Vyplýva to z údajov zverejnených Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

V tomto roku je to zatiaľ druhá aukcia. V januári sa cez aukcie predali štátne dlhopisy za 428,5 mil. eur. Z očakávaných tohtoročných potrieb financovania vo výške 5,3 mld. eur to podľa vyjadrení analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka predstavovalo zhruba 8 %.

V roku 2021 sa prostredníctvom aukcií a syndikátneho predaja predali štátne dlhopisy za 6,702 mld. eur. V roku 2020 to bola suma 9,996 mld. eur. Situácia v ekonomike zvýšila potreby financovania štátneho rozpočtu. Výrazný rast výdavkov a výpadok príjmov spôsobil, že vláda musela hľadať zdroje financovania na trhoch. Podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho je však dôležité mať plán, ako začať dlh postupne znižovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj ValachyMatej Horňák
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity